Konservatuara açılan kapı, gösteri ve sahne sanatları merkezi

Konservatuara açılan kapı, gösteri ve sahne sanatları merkezi
Üniversiteler kenti Eskişehir’in sanata ve kültüre verdiği değer, kent genelinde yapılan çalışmaların tümünde göz önüne çıkıyor.

Üniversiteler kenti Eskişehir’in sanata ve kültüre verdiği değer, kent genelinde yapılan çalışmaların tümünde göz önüne çıkıyor.
Bu çalışmalar içerisinde kente en fazla katma değer sağlayan proje ise Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı tarafından kente kazandırılan Gösteri ve Sahne Sanatları Merkezi.
Gençlerin sanatsal ilgilerini artırmak ve bu ilgilerini akademik düzeyde verilen eğitimle destekleyerek, kültürel birikime sahip gençleri sanat hayatına kazandırmak amacıyla Başkan Sakallı’nın destekleriyle kurulan merkez, kısa sürede Eskişehir’in en iddialı gösteri ve sahne sanatları eğitim kurumu haline geldi.
Bünyesinde kurulan Tiyatro Bölümü, Halk Dansları Topluluğu, Klasik Türk Müziği Topluluğu, Tarihi Türk Müziği Topluğu, Türk Halk Müziği Topluluğu, Mehter Topluluğu, Türk Müziği Çocuk Korusu, Çocuk Tiyatrosu ve Enstrüman Eğitimleri bölümleri ile Eskişehirli gençlerin sanatsal yeteneklerini geliştirerek hem Eskişehir’in kültür ve sanat hayatına renk katmak hem de gençlerin konservatuar eğitimi almalarına olanak sağlamak amacıyla kent halkına hizmet veren merkez, kaliteli eğitimi ile de dikkatleri üzerine çekiyor.
Türkiye’de ki mevcut kültür ve sanat eğitimlerine yeni bir bakış açısı getiren merkezin en önemli özelliklerinden biri de devlet konservatuarlarını aratmayacak zorluktaki öğrenci seçme sınavı ile seçtiği öğrencilerin aldıkları ücretsiz eğitim sonunda konservatuar sınavlarında elde ettiği başarı.
2012 yılı itibariyle 120 öğrencisine konservatuar eğitimi alma hakkı kazandıran Gösteri ve Sahne Sanatları Merkezi böylelikle verdiği eğitimin kalitesini göz önüne seriyor.
Eskişehir’in kültür ve sanat hayatına renk katmaya devam edeceklerini belirten Başkan Sakallı, “Yerel yönetimlerin asli görevi sadece teknik altyapıyı hazırlamak değil, kültürel yapının oluşmasına da katkı sağlamaktır. Kent kültürünün oluşması ve kentte yaşayanların kentli olduğunu hissedebilmesi için belediyelerin üzerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Zengin kültür ve sanat geçmişine sahip ve bu konuya duyarlı Eskişehir’e hizmet eden bir belediye olarak bu tür faaliyetleri yürütmekten, kentimize katkı sağlamaktan ve bunları halkımızla paylaşmaktan son derece kıvançlıyız” dedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com