Kontak çevirmek için 16 yıldır bekliyorlar

Kontak çevirmek için 16 yıldır bekliyorlar
Mersin'de dolmuş hattı kurmak için 1998'de yola çıkan kooperatif üyeleri, seferlere başlayabilmek için 16 yıldır bekliyor- Sefer yapmaları için verilen onay, kısa süre sonra ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle iptal edilince satın aldıkları minibüslerin

SEZGİN PANCAR - Mersin'de 1998'de aralarında para toplayarak yeni hat kurmak için girişimde bulunan dolmuşçular, izin verilmediği için 16 yıldır kontak çevirecekleri günü bekliyor.

Kent merkezinin büyük bölümünden geçen Okan Merzeci Bulvarı'nın yapıldığı ilk yıllarda bölgede ulaşım ihtiyacı doğacağını düşünen 134 minibüs esnafı, 1998 yılında Yeni Hal Kavşağı ile Mersin Üniversitesi yerleşkesi arasındaki güzergahta "dolmuş-taksi" işletmek amacıyla çalışma başlattı.

Aynı yıl aralarında topladıkları 65 bin lirayı Mersin İdmanyurdu'na bağışlayan esnaf, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nden de 1999'da hat için gerekli onayı aldı.

En fazla 7 oturma yeri olan "dolmuş-taksi" işletmek için İl Trafik Komisyonu'ndan gerekli izini de alan esnaf, seferlere başlamayı beklerken, Mersin Minibüsçüler Esnaf Odası, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nin aldığı kararın iptali için aynı yıl mahkemeye başvurdu.

Adana İdare Mahkemesi'nde görülen davanın ardından hattın, "dolmuş-taksi" yerine "dolmuş" olarak işletilmesi kararı çıkınca esnaf da 2003 yılında S.S 138 No'lu Yeni Bulvar Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifini kurarak, hatta verilen onay kararının hayata geçirilmesi için başvuruda bulundu.

Esnafın, mahkeme kararı sonrası hat işletimi için yaptığı başvuru, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nce "ihtiyaç olmadığı" gerekçesiyle reddedildi. Hukuki mücadeleleri halen süren kooperatifin 134 üyesinden 5'i "mutlu sonu" göremeden hayatını kaybetti, 8'i de aidatlarını ödeyemediği için kooperatiften ayrıldı. Şu anda sayıları 126 olan esnaf, yıllar geçmesine rağmen dolmuşlarını satmadı.

Dolmuşçular, "Adalet arıyoruz" yazılı afiş astıkları duraklarında, 16 yıldır çürümeye yüz tutmuş dolmuşlarının kontağını çevirecekleri günü bekliyor.

- "32 mahalle muhtarı 'ihtiyaç var' onayı verdi"

Kooperatifi başkanı Mehmet Serbes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hat için gerekli iznin verilmesi için yıllardır mücadele ettiklerini belirterek, bölgedeki 32 muhtarın da dolmuş hattına ihtiyaç olduğu yönünde onay verdiğini kaydetti.

Yaklaşık 300 bin kişinin toplu taşıma hizmetinden mahrum bırakıldığını savunan Serbes, 1999'da verilen iznin, bölgenin nüfusu artmasına rağmen şu an verilmemesini anlamsız bulduklarını söyledi.

Serbes, "çıkar guruplarının rant çabaları uğruna" yüzlerce dolmuşun çürümeye terk edildiğini ileri sürerek, şöyle konuştu:

"Bizim hat istediğimiz güzergahtaki insanlar, kendilerini şehrin doğusundan batısına taşıyacak ulaşım araçlarına ihtiyaç duymaktadır. Kooperatifimize ait 134 minibüs çürürken, 65 bin lirası gasbedilen esnafın mağduriyeti yıllardır devam ettirilmiş, binlerce insan toplu taşıma hakkından mahrum bırakılmıştır. Biz, Mersin halkına, özellikle de üniversite öğrencilerine hizmet etmek istiyoruz. 16 yıldır devam eden mağduriyetimizin giderilmesi için yetkilileri yardımcı olmaya davet ediyoruz."

Kooperatif üyelerinden Süleyman Temiz ise 16 yıldır evlerine ekmek götürebilmek için maddi ve manevi çaba gösterdiklerini belirterek, tüm umutlarını bu hatta bağladıklarını anlattı.

Çürüyen dolmuşunu gördükçe üzüntü duyduğunu ifade eden Temiz, şunları söyledi:

"Biz burayla yatıyoruz, burayla kalkıyoruz. Bir bakıyoruz araçların aküsü çalınmış, bir bakıyoruz lastikleri bıçaklanmış, her türlü şeyle karşılaşıyoruz. Biz maddiyatı geçtik, manevi olarak çöküntü içerisindeyiz. Bir hanede 5 kişi varsa hepsi umudunu buraya bağlamış durumda. 16 yıl az bir süre değil, bu sürede hayatını kaybeden üyelerimiz oldu, göremediler buranın akıbetini. Yetkililerden farklı bir şey istemiyoruz, yasal hakkımızı istiyoruz. Buranın bedelini zaten 1998 yılında bizden aldılar. Artık evimize ekmek götürmek istiyoruz."

Muhabir: Sezgin Pancar
Yayınlayan: Mustafa Yıldız

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com