KONUNUN UZMANLARI FETHİYE DEPREMİNİ DEĞERLENDİRDİ

KONUNUN UZMANLARI FETHİYE DEPREMİNİ DEĞERLENDİRDİ
KONUNUN UZMANLARI FETHİYE DEPREMİNİ DEĞERLENDİRDİ

MUĞLA - Fethiye Belediyesi Afet İşleri Müdürü Jeofizik Mühendisi Sadi Çidem, Fethiye Mimarlar Odası Başkanı Mimar Kadir Somuncuoğlu ve İnşaat Mühendisleri Odası Fethiye Temsilcisi İnşaat Mühendisi Gürcan Özkan, Fethiye’de yaşanan depremin ardından yaşananları değerlendirdi.
Jeofizik Mühendisi Sadi Çidem, yapmış olduğu açıklamada “Önce şunu söylemek istiyorum deprem ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bunun herkes tarafından bilinmesini isterim. Pazar günü Ölüdeniz açıklarında meydana gelen ve Fethiye’yi etkileyen depremi sağduyu içersinde geçirdik. Her deprem sonrası olduğu gibi bir hasar tespit komisyonları kurulur. Bu hasar tespit komisyonu ilgili belediye ile ortak çalışır ve talep edilen vatandaşların talepleri doğrultusunda çeşitli çalışmalar yapar. Pazartesi gününden itibaren Muğla’daki İl Afet Acil Durum Müdürlüğü tarafından birlikte çalışmalara başladık. Yaklaşık 25 tane talep geldi. Bu taleplerin yarısı konut yarısı da işyeri olmaktadır. Hala da talepler gelmeye devam ediyor. Her yerde olduğu gibi Fethiye’de de ruhsatsız binalar ve yapılar olabilir. Almış olduğumuz karar gereği; ‘Benim ruhsatım yok, eski bina olduğu için alamadık gibi’ çekinceler içersinde vatandaşların kalmaması gerekiyor. Vatandaşlarımız; eğer evlerinde veya iş yerlerinde Pazar günü meydana gelen depremden dolayı çatlakları ve hasarları var ise ruhsatım yok diye başvurmama gibi bir duruma düşmesinler. Çünkü ruhsatım yok diye her hangi bir resmi işlem yapılmayacak. Kesinlikle belediyemize, mimarlar odasına veya inşaat mühendisleri Fethiye temsilciliğine rahatlıkla başvurabilirler. Taleplerini bizlere iletebilirler” dedi.
FISILTI GAZETELERİNE MESAJ VERDİ
Belediye hoparlöründen deprem olacağına yönelik kamuoyunda oluşan endişe ile ilgilide değerlendirmede bulunan Çidem “Her depremde olduğu gibi bu depremde de deprem olduktan sonra fısıltı gazeteleri çok iyi yayın yaptılar. Fethiye’de 7.00 şiddetinde deprem bekleniyor diye dedikodular ve fısıltılar ulaşmaktadır. Günümüz bu telefonlara bakmakla geçiyor. Böyle bir şey yok. Kimse fısıltı gazetelerine inanmasın. Ne sormak istiyorlar ise bizi arasınlar. Fethiye Belediyesinin herhangi bir anons yapması söz konusu değildir. Eğer binanıza güveniyorsanız, içinde rahatlıkla oturabilirsiniz. Şu anda artçılar olmakta. Bunu daha önce de söyledik. Yapılan tespitlerimizde genellikle sıva çatlakları ile karşılaştık. Çok ciddi sorun çıkmadı” diye konuştu.
“PERFORMANS TESTİ YAPMALARI GEREKİYOR”
İlçedeki bina sayıları ve deprem sonrası hasarlarla ilgili bilgiler veren İnşaat Mühendisleri Odası Fethiye Temsilcisi İnşaat Mühendisi Gürcan Özkan da, “Fethiye’de yaklaşık 50 bin bina var. Bu binaların içersinde yüzde 60’ı stok bina dediğimiz 17 Ağustos 1999 depreminden önce yapılan binalar. Geriye kalan yüzde 40’da 2000 yılından sonra yapılan binalardır. Bu binalar yeni yönetmeliklere uygun yapıldığı için daha güvenilir binalar olmaktadır. Eski bina sahipleri ilgili yapı laboratuarlarına başvurarak performans testi yaptırmaları gerekir. Ancak bu şekilde binanın güvenilir olup olmadığını anlayabilirler” şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com