Konuyu Obama çözdü

Konuyu Obama çözdü
İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor'dan özür açıklaması.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardından izlenecek süreçle ilgili "Önümüzdeki hafta hemen konunun sonuca bağlanması için çalışmalara başlayacağız" dedi.

İsrail'in, Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara Gemisi'ne düzenlenen saldırıya ilişkin Türkiye'den özür dilemesi konusunda gelinen süreci AA muhabirine değerlendiren Yigal Palmor, şunları söyledi:

"Dini Şabat tatili olması nedeniyle normalde tahmin edersiniz konuşamam ancak şu anda acil bir durum sözkonusu, o nedenle ajansınıza açıklama yapıyorum. Öncelikle bu konu Obama ziyareti sırasında çözüldü. Obama'ya İsrail olarak da Türkiye olarak da çok şey borçluyuz. Süreci o taşıdı. Başbakanların açıklamaları özür ve tazminatta anlaşılması sonrası sürecin bundan sonrasına diplomatlar dahil olarak önümüzdeki hafta hemen teknik çalışmalar yapılacak. İsrail'de bir haftalık dini tatil başlamasına rağmen süreç durmayacak, işleyecek. Henüz bizim diplomatlarımız mı Ankara'ya gider, yoksa başka bir yerde mi görüşülür Ankara ile görüşüp karar verilir. Görüşmeler sonrasında tazminat konusu sonuçlanacak."

Palmor, yeni elçilerin karşılıklı atanmasının ne zaman gerçekleşeceği yönündeki soruya karşılık ''Dediğim gibi teknik konular halledildikten sonra elçilerin atanması gündeme gelir. Her iki başbakan da bu konuda zaten mutabık kaldıklarını açıkladı. Şu an için henüz bir takvim yok" ifadelerini kullandı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com