Konya 2. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı

Konya 2. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Etyemez:

KONYA (AA) - Konya'da İŞKUR tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen, istihdam alanında seminer ve söyleşilerin de yapılacağı "İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı" açıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Mevlana Kültür Merkezi'ndeki açılışta, istihdam ve işsizliğin günümüzde dünyayı en çok etkileyen ve meşgul eden konulardan olduğunu söyledi.

Araştırmalara göre, Türkiye'deki işsizliğin nedenlerinin başında mesleksizlik sorununun geldiğini belirten Etyemez, iş verenlerin yüzde 70'ine yakınının, aradıkları elemanı bulamadıklarından yakındığını ifade etti.

Eğitim sisteminin kendi devinimini sağlayamayışı ve ülkenin sorunları çerçevesinde bir odağa getirilemeyişinin, bugün bir takım sorunları beraberinde getirdiğini aktaran Etyemez, "Meslek sorununu eğitim çağında çözmemiz gerekiyor. Eğitim sistemi; 'sanayiye çırak yetiştirecek kurum' mantığında kurgulanmamalıdır. Meslek ve becerinin, eğitim sisteminin yan unsurları olması gerekir" diye konuştu.

- "Mesleki eğitime iş dünyamızın el atması gerekiyor"

Mesleki eğitimin sadece okullara bırakılmaması gerektiğini dile getiren Etyemez, "Artık ülkemizde mesleki eğitime iş dünyamızın el atması gerekiyor" dedi.

İş verenlerin sektörde ve iş yerlerinde mesleğin uzmanı olmayan, belgesi bulunmayan kişileri işe yerleştirmediği takdirde, insanların da meslek edinmek için çaba sarf edeceğini anlatan Etyemez,  şunları kaydetti:

"Çünkü herhangi bir meslekten belge almadan, altın bilezik elde etmeden iş bulma imkanımız yok. Dünyada işsizlik yaşanırken hükümet, bakanlık ve İŞKUR olarak, bu krizlerin ülkemizi etkilememesi için çalışmalar yaparak, tedbirler uyguluyoruz. Avrupa'ya baktığımız zaman 28 ülkenin ortalamasında Avrupa Birliği'nin işsizliği yüzde 10,8. Türkiye'de ise yüzde 10'larda. Ondan önce yüzde 8-9'ları da yaşadık. Ülkemizdeki işsizlik oranı daha önce yüzde 15'lerdeyken, bugün yüzde 10'lara indirildi. Hükümetin çalışmaları ve özellikle İŞKUR üzerinden mesleki eğitime vermiş olduğumuz eğitimler, işsizliğin düşmesini sağladı."

İşsizliği Avrupa Birliği ortalamasının altına düşürdüklerine dikkati çeken Etyemez, "Genç işsizlikte yüzde 50'leri bulan ülkeler var. Türkiye'nin genç işsizlik oranı yüzde 17'lerde. Hedefimiz; işsizliği yüzde 5'lere çekebilmek ve genç işsizliği de yine aynı seviyelerde azaltabilmektir" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, fuarın açılışını gerçekleştiren protokol üyeleri, stantları gezdi. 67 firmanın stant açtığı fuar, 10 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00'e kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com