Konya Ovası için her damla bir umut

Konya Ovası için her damla bir umut
Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Çöklü:

KONYA (AA) - Uzun süredir yağış almayan Konya Ovası'nda çiftçi bugün etkili olan yağmurun ardından biraz da olsun umutlandı.

Konya  Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün tarlalara biraz yağış düştüğünü, dört gözle devamını beklediklerini söyledi.

Bölgenin uzun süre yağış almaması ve yaşanan don olaylarının ardından çiftçide karamsarlığın oluştuğunu anlatan Çöklü, "Bölgede ciddi sıkıntılar oluştu. Sonbaharda yağış olmaması ve ardından aralık ayında vuran don nedeniyle bir çok arazi boşa çıktı. Sadece hububat değil, 30 Mart'ta etkisini gösteren don olayı meyveciliği de çok etkiledi. Bundan sonra yağacak yağmurlarla bugün olduğu gibi bir nebze de olsa umutlanırız. Millet olarak köylüsüyle şehirlisiyle herkes yağmur duasına çıktı. Dualarımız kabul olur inşallah" diye konuştu.

- Anadolu'daki ziraat odaları Konya'da toplanacak

Çöklü, hububatın mevsim olarak normalden geride kaldığını, sulu arazilerde bunu telafi etmenin mümkün olduğunu dile getirdi.

Kıraç arazilerde ise durumun iyi olmadığını anlatan Çöklü, "Aralık ayında yaşanan donun etkisi havaların ısınmasıyla ortaya çıktı. Tarlalarımız boşaldı. Bölgede hasar tespit komisyonları kuruldu ve çalışmalara başladık. Konya'da 16 Mayıs'ta Anadolu'daki 21 ilin ziraat odaları başkanları ve Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar'ın da katılacağı bir toplantı yapacağız. Burada veriler değerlendirilecek, bir dosya halinde hükümete sunulacak. Sıkıntılar nasıl halledilir konuşulacak" dedi.

Çöklü, çiftçinin yaşadığı sıkıntıyı hükümetin ciddi manada bildiğini, belli bölgelerde borç ertelemelerinin olacağının müjdesinin verildiğini aktardı.

Borçların faiziyle ertelendiğine dikkati çeken Çöklü, "Bu yıl her zamankinden farklı olarak faiz olmadan ertelenmesini, borçların yapılandırılmasını istiyoruz. Üretimde devamlılık için bu çok önemli. Ayrıca çiftinin bu sıkıntılı, paraya ihtiyaç duyduğu dönemde ayçiçeği primleri ödenirse çok iyi olacak. Bölgemizde ciddi bir üretim var. Üreticinin çoğu bunu bekliyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com