Konya'da "Kimliğimi öğreniyorum, kendimi koruyorum" projesi

Konya'da Kimliğimi öğreniyorum, kendimi koruyorum projesi
Nefes Aile-Çocuk Eğitimi ve Danışmanlığı Derneğince çocuk istismarını önlemek amacıyla "Kimliğimi öğreniyorum, kendimi koruyorum" projesi başlatıldı- Dernek Başkanı Yamaner:- "Türkiye Psikiyatri Derneği'nin verilerine göre çocuklar daha çok 8-12 yaşla

Konya'da, çocuk istismarını önlemek amacıyla "Kimliğimi öğreniyorum, kendimi koruyorum" projesi başlatıldı.

Nefes Aile-Çocuk Eğitimi ve Danışmanlığı Derneğince başlatılan, Hollanda Büyükelçiliği, Konya Valiliği ve Meram Belediyesinin desteğiyle hazırlanan projenin tanıtım toplantısı bir otelde gerçekleştirildi.

Dernek Başkanı Nilgün Yamaner; kadın, çocuk ve ailelere danışmanlık ile destek hizmeti verdiklerini söyledi.

Şiddet, çocuk istismarı, çocuk ve gençlerin kendilerini tanımaları, sosyal uyum çalışmaları kapsamında, konferans, sempozyum, panel gibi çok sayıda faaliyet planladıklarını ifade eden Yamaner, "Kimliğimi öğreniyorum, kendimi koruyorum" projesiyle çocuklara yönelik cinsel istismarı önleme, bilgilendirme ve farkındalık oluşturmayı planladıklarını belirtti.

Cinsel taciz sonucunda, çocuklardaki ruhsal gelişim bozukluklarının erken dönemde olabileceği gibi, ilerleyen dönemlerde de ortaya çıkabileceğini anlatan Yamaner, şunları kaydetti:

"Türkiye Psikiyatri Derneği'nin verilerine göre çocuklar daha çok 8-12 yaşlarında istismara maruz kalıyor. İstismara uğrayan çocukların yaklaşık yüzde 60-70'i kız çocuğu. Son yıllarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının konuyla ilgili koruyucu çalışmaları olsa da Türkiye'nin aile, çocuk merkezli insani gelişme ve refah göstergeleri dünya ortalamasının altında. Yine yapılan araştırmalara göre son 5 yılda çocuk ihmal ve istismarı vakalarında, fiziksel, cinsel istismar vakalarında da belirgin artış gözlenmektedir. Önleme ve koruma çalışmalarıyla ilgili, devletimiz son yıllarda önemli çalışmalar yapıyor. Ancak bu sorunun ortadan kaldırılması ve önlenmesinde yönetimlere, ilgili kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor. Proje kapsamında geniş katılımlı bir sempozyum gerçekleştireceğiz."

Yamaner, çocuğu cinsel istismara uğramaktan korumada ailelere önemli görevler düştüğüne dikkati çekerek, "Sevgi ve aidiyet duygusunu ailesinden tam olarak alan çocuklar, bu ihtiyaçlarını dışarıda ve yanlış ilişkilerde arama ihtiyacı duymaz" diye konuştu.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Ahmet Kayır

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com