Köpek ve kediye protez bacak

Köpek ve kediye protez bacak
Eskişehir'de bir ortopedi firması, yangında ve trafik kazasında sakatlanan iki köpek ile bir kediye ortez ve protez bacak taktı.

Eskişehir'de bir ortopedi firması, yangında ve trafik kazasında sakatlanan iki köpek ile bir kediye ortez ve protez bacak taktı.

Çapa Ortopedi Medikal şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Çapa, ortez ve protez bacak ürettikleri atölyede düzenlediği basın toplantısında, firma olarak yaklaşık 40 yıldır insanlar için ürün imal ettiklerini, yaklaşık 4 yıldır da bir çok canlı için protez ve ortez yaptıklarını söyledi. Çapa, 'Türkiye'nin her yerinden hayvanseverler bize gelerek hayvanları için ortez ile protez bacak yaptırıyor. Türkiye'nin hayvanlara hizmet veren ilk ve tek ortez ve protez atölyesini kurduk. ABD'den yaklaşık bin dolara getirilen yürüteçleri 80-90 TL'ye üretiyoruz. Bu alandaki ithalata son vereceğiz. Ortez ve protezleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında hiç bir maddi karşılık beklemeden yapıyoruz. Hayvanseverlerden, hayvanlarla ilgili dernek ya da barınaklara bağış yapmalarını istiyoruz. Türkiye'nin her yerinden sipariş alıyoruz. Çok fazla talep var. İnsanlara da ortez ve protez yapıyoruz, ama son yıllarda hayvanlara daha çok ortez ve protez yapmaya başladık. Ankara'dan bir kedi geldi. Yangın sonucu ön iki ayağını kaybetmiş. Bir hafta içinde ortez takıldı. Bugün sahibine teslim edeceğiz. Eskişehir hayvan barınağında kalan ve trafik kazası neticesinde arka ayaklarından birini kaybeden sokak köpeğine de protez bacak taktık. Yine trafik kazası geçiren ve arka iki ayağı felç olan sahipli bir köpeğe de ortez taktık' dedi.
Bugüne kadar yurt dışından getirilen yürüteçlerin yüksek maliyetinden dolayı sahipli ya da sahipsiz bir çok hayvanın sürünerek hayatını sürdürmek zorunda kaldığını vurgulayan Niyazi Çapa, 'Hayvanların acı çekmeden, sürünmeden yürüdüğünü görmek, bizi mutlu ediyor. Laboratuvarlarımızda yaptığımız çalışmalar sonrasında veteriner hekim tavsiyesiyle üretime başladık. Yeni yürüteçler hayvanlara sürünmeden yaşama imkanı sunuyor. Hayvan hakları, insan haklarından önce gelir. İnsanlar, meselelerini anlatıp çözüm bulabilir. İnsanların SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi çeşitli sosyal güvenceleri vardır. Hayvanların sosyal güvencesi ise, vicdan sahibi insanlardır. Atalarımız geçmişte hayvanlara çok iyi davrandı. Dinimiz de her zaman hayvanlara iyi muameleyi öngörür' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com