Köprü var yol yok!

Köprü var yol yok!
Sivas kent merkezi ile 2 mahalle ve 40 köyün Kızılırmak üzerinden bağlantısını sağlamak amacıyla 2008 yılında inşa edilen yeni Karşıyaka Köprüsü, aradan geçen yaklaşık 3 yılda bağlantı yollarının yapılamaması nedeniyle ulaş

Sivas kent merkezi ile 2 mahalle ve 40 köyün Kızılırmak üzerinden bağlantısını sağlamak amacıyla 2008 yılında inşa edilen yeni Karşıyaka Köprüsü, aradan geçen yaklaşık 3 yılda bağlantı yollarının yapılamaması nedeniyle ulaşıma açılamadı.

Karşıyaka ve Esenyurt mahalleleri il bölgedeki 40 köyün Kızılırmak üzerinden kent merkeziyle bağlantısını sağlayan tarihi Kesik Köprü'ye alternatif olarak, 2008 yılında İl Özel İdaresi tarafından Galericiler Sitesi'nin arka kısmına köprü inşa edildi. Genel bütçeden tahsis edilen ödenekle belediye mücavir alanına inşa edilen bu köprü, bağlantı yollarının yapılarak ulaşıma açılması için belediyeye devredildi.

208 metre uzunluğunda ve 11,5 metre genişliğindeki yeni köprü, bağlantı yollarının açılamaması nedeniyle yaklaşık 3 yıldır ulaşıma kapalı bir şekilde bekliyor. Selçuklulardan kalma tarihi Kesik Köprü'nün dar olması ve mevcut güzergahta hemzemin geçit bulunması nedeniyle yıllarca ulaşımda sıkıntı yaşayan ve uzun süre yeni bir köprünün yapılmasının hayali kuran bölge halkı, yeni köprünün kısa sürede hizmete açılmasını ümit ediyor.

2 milyon 858 bin liraya mal olan köprü, bağlantı yollarının yapılmasının ardından ulaşıma açılacak. Köprünün açılmasıyla birlikte bölge halkı hem ulaşımını geniş bir köprüden sağlama imkanına kavuşacak, hem de eski güzergahtaki hemzemin geçitte yaşanması muhtemel kazaların önüne geçilerek güvenli bir ulaşım imkanı sunulacak.

Ağır tonajlı araçların geçişinden etkilenen ve iki büyük aracın yan yana geçemediği Selçuklu eseri Kesik Köprü, yeni köprünün açılmasıyla birlikte ulaşıma kapatılacak. Böylelikle tarihi köprü de korunmuş olacak.

BAĞLANTI YOLLARININ 2012'DE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, "Şehir içerisindeki yollar tabii ki belediye aittir. Karşıyaka Köprüsü, benden önceki dönemde Özel İdare tarafından ihale ettirilerek yapılmış bir köprü. Yolları yok, belediye yolları ile ilgili bir şey yapamamış. Yani köprünün yapım aşaması da belediyenin çok kontrolünde gelişmemiş, bir irtibatsızlık, bir koordine bozukluğu olmuş" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Sivas'a son ziyaretinde köprünün bağlantı yolları konusunu görüştüklerini ifade eden Ürgüp, Yıldırım'ın kendisine "Siz köprünün bağlantı yollarını ham bir şekilde bize teslim ederseniz, biz de bu işi inşallah yapacağız" dediğini aktararak, "Sayın Müsteşarımız Mehmet Habib Soluk bey de aynı şeyi söylediler. Şimdi biz yolların muvafakat yazılarını, terklerini, kamulaştırma işlemlerini tamamladık, Tapu Kadastro'ya yazıyı yazdık" diye konuştu.

Ürgüp, Bakan Yıldırım ve müsteşar Soluk'un sözlerine istinaden, bu köprünün bağlantı yollarının önümüzdeki yıl tamamlanacağını düşündüğünü söyledi.

Yapım çalışmaları devam eden Paşabahçe yolunda da bazı sorunlarla karşılaştıklarını ifade eden Ürgüp, bir yandan kamulaştırma işlemlerini, diğer yandan yol yapım çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, "Yani iş yapmak tabii ki biraz zorlu bir süreç, bu süreçler geçecek. İnşallah orası da yapılacaktır" dedi.

Karşıyaka Köprüsü'nün bağlantı yollarının geçeceği güzergahta mülk sahipleri ile kamulaştırma bedelleri konusunda bir sıkıntılarının olmadığını anlatan Ürgüp, "Önümüzdeki yıl başlanırsa, aynı yıl biter inşallah. Yani ben 2012 diyorum. Ne olur, bir yılda bitmeyen işler en fazla bir sonraki yıla sarkar.

Tabii takvim benim elimde değil ama 2012 yılında inşallah biteceğini ümit ediyoruz" diye konuştu.

KESİK KÖPRÜ 13. yüzyılda Selçuklular tarafından yaptırılan tarihi Kesik Köprü, 4 metre 85 santimetre eninde ve 326 metre 35 santimetre uzunluğundadır. 19 kemerden oluşan köprü, eski Kayseri yolu üzerinde bulunuyor. Köprünün üzerindeki kitabelerde, 1292 yılında Selçuklular tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com