"Köprüleri kurduk"

"Köprüleri kurduk"
Kütahyalı çok sayıda işadamının katıldığı Pakistan çıkarmasını gazetemize değerlendiren Kütahya Genç İşadamları Derneği (KÜGİAD) Başkanı Volkan Turgut, yapılan ziyaret ve görüşmelerde iki ülke ve iki şehir arasında ticari, sosyal ve kültürel anlamda işbi

Kütahyalı çok sayıda işadamının katıldığı Pakistan çıkarmasını gazetemize değerlendiren Kütahya Genç İşadamları Derneği (KÜGİAD) Başkanı Volkan Turgut, yapılan ziyaret ve görüşmelerde iki ülke ve iki şehir arasında ticari, sosyal ve kültürel anlamda işbirliği için yapılan görüşmlerin son derece olumlu geçtiğini, Pakistan ile Kütahya arasında iş köprülerinin kurulduğunu ve bundan sonraki süreçte ticari ilişkilerin hızlı bir biçimde gelişeceğini söyledi.

'TİCARİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK'
Kütahya'da çok sayıda iş adamının katıldığı Pakistan çıkarması ile ilgili gelişmeleri ve sonuçlarını Akis'e değerlendiren KÜGİAD Başkanı Turgut, gezinin büyük yankı uyandırdığını ifade etti. Kütahyalı işadamlarının katıldığı Pakistan gezisinde Kütahya ile Pakistan'ın Sındh eyaleti ve Karachi şehri arasında ticaret köprülerin kurulduğunu belirten Turgut, Kütahyalı işadamları ile birlikte bu tür gezileri düzenli aralıklarla yapmayı planladıklarını da ifade etti.
Pakistan gezisine çok sayıda Kütahyalı iş adamı ile birlikte katıldıklarını ifade eden Kütahya Genç İş Adamları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Ahmet Volkan Turgut; Kütahya Aktif Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Ceylan, KUTSO Meclis Üyesi Göksel Özçınar ve İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mustafa Telli'nin de ziyarete katılan işadamları arasında yer aldığını söyledi.
Kütahya heyetinde ayrıca Acar Plastik, Halit Metal, Erefe Dokuma, Özçınarlar Petrol, Aktaşlar Mimarlık, Özmaltaş Madencilik, Kütahya Kimya, Doğan Halı, Bacacılar İnşaat, Klâs Otomotiv, Yurttaşlar İnşaat, Kabar İnşaat, Çakır Orman ürünleri ve Şah Ticaret gibi firmaların yetkili ve temsilcilerinin de hazır bulunduğunu belirten Turgut,. Kütahyalı işadamlarının tam anlamıyla çıkarma yaptığı Pakistan ziyaretine 14 firmadan toplam 17 kişilik bir işadamı grubunun katıldığını belirtti.

-İŞ GEZİSİ DÖRT GÜN SÜRDÜ-
Pakistan'ın Sındh eyaletinde ve 20 milyon nüfuslu bir liman şehri olan Karachi'de çeşitli ziyaretler ve görüşmeler yaptıklarını Kütahyalı iş adamlarının gezisi toplam 4 gün sürdü. Yapılan ziyaret ve görüşmelerde iki ülke ve iki şehir arasında ticari, sosyal ve kültürel anlamda işbirliği için fikir alışverişleri yapıldı ve bu görüşmelerde olumlu sonuçlar alındı. Kütahya'dan Pakistan'a hareket etmek üzere toplu olarak İstanbul'a giden Kütahyalı İşadamlarının gezi öncesi durağı Bahçelievler İş Adamları Derneği oldu.
Yapılan görüşmelerde Acar Plastik, Erefe Dokuma ve Kütahya Kimya'nın iş bağlantısı yaptıkları öğrenildi. Acar plastik firması hammadde noktasında bağlantı yaparken, Erefe Dokuma tekstil sektöründe ve Kütahya Kimya firması da gübre sektörü ile ilgili iş bağlantısı gerçekleştirdi. Kütahya'dan Pakistan'ın Sındh eyaletine ve bu eyalete bağlı Karachi şehrinde temaslarda bulunan Kütahyalı İşadamları ayrıca Karachi'li İşadamları ile birlikte düzenlenen şehir gezisine katıldılar. Kütahyalı İşadamları için tertiplenen şehir gezisinde eyaletin ve Karachi Şehri'nin ekonomik anlamda önemli noktaları ve ticaret merkezleri gezildi. Kütahyalı İşadamlarının Sındh eyaletine bağlı 20 milyon nüfuslu Karachi şehrinde yaptıkları şehir gezisi sonrası Pakistan'da tekstil ve inşaat sektöründe dev yatırımları bulunan Siddiqsons Group Yönetim Kurulu Başkanı Tariq Rafi Kütahya heyetine kendi evinde bir akşam yemeği verdi. Samimi bir sohbet havasında geçen yemekte iki taraf arasında bilgi alışverişinde bulunuldu ve Pakistan'ın ikinci büyük işadamı olduğu öğrenilen Siddiqsons Group Yönetim Kurulu Başkanı Tariq Rafi Kütahya'ya davet edildi.
'CEVAP VERİLMESİ GEREKEN SORULARA CEVAP VERDİK'
KÜGİAD Başkanı A.Volkan Turgut yapılan toplantı ile ilgili olarak verdiği bilgilerde: ”Karachi'de yaptığımız toplantıda bize Türkiye adına cevap verilmesi gereken sorular soruldu. Örneğin Türkiye'nin kota koyduğu ürünler ile ilgili yardım talep ettiler. Eğitim anlamında nüfusun % 30 oranında bir okuryazar kitlesinin olduğunu Karachi'li iş adamları bizden eğitim anlamında yardım istediler. Eğitim noktasında destek isteyen Pakistanlı işadamları ayrıca gençlerin ekonomiye kazandırılması noktasında da yardım talep ettiler. Yine Pakistan'da yaşanan sel ve deprem afetlerinde Türkiye'nin en büyük destekçileri olduğunu ve bu desteğe karşı minnettar olduklarını ifade ettiler.”dedi.
Turgut, eğitim noktasında yaşanan sıkıntı ile ilgili olarak, Pakistanlı yetkililere eğitim konusunda gereken yardımı sağlayacaklarını belirtti.
Eğitim sisteminin istenen seviyeye gelmesi için her türlü göreve hazır olduklarını belirten Turgut, Karachi'de enflasyon oranının % 16 ve ihracatın 19 milyar dolar olduğunu öğrendiklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Kütahya heyeti olarak ilimizin ekonomik yapısı ve yatırım alanları hakkında bilgiler verdik. Kütahya'da Sivil toplum örgütleri olarak bir ve beraber hareket edebileceğimizden bahsettik. Sel ve deprem felaketlerinde yaşadıkları acılarını paylaştığımızı ifade ettik. Yardım noktasında gerekenin yapılmaya devam edeceğini söyledik. Kısacası onların sıkıntısının bizim sıkıntımız olduğunu ifade etmeye çalıştık.”dedi. Turgut, kendilerine gösterilen yakın ilginin kendilerini evlerinde gibi hissettirdiğini de belirterek:”Karachi'li işadamları Kütahya heyetini her yıl düzenlenen fuara davet etti. Biz de fuara gereken katılım veya katkıya sağlayacağımızı dile getirdik.' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com