"Kopuk bir güvenlik hizmeti düşünülemez'

"Kopuk bir güvenlik hizmeti düşünülemez'
Polis Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Cerrah, toplumdan bağımsız, kopuk bir güvenlik hizmeti düşünülemeyeceğini bildirdi.

Polis Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Cerrah, toplumdan bağımsız, kopuk bir güvenlik hizmeti düşünülemeyeceğini bildirdi.
Prof. Dr. Cerrah, Kütahya Emniyet Müdürlüğü organizasyonuyla Polisevinde verdiği ''Polis Meslek Etiği'' konferansında, yaşadığı sürece insanların her olay karşısında etik olup olmama durumuyla karşılaştığını ve etiğin sadece polislik ya da herhangi bir meslekle sınırlandırılamayacağını söyledi.
Gücün bir baştan çıkarıcılığı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Cerrah, ''Bazıları son çıkan yasaların polisin gücünü sınırlandırdığını düşünüyor olabilir. Ancak bugün hala üniformalı bir polis, bir vatandaş tarafından bakıldığında çok güçlü görülmektedir. Toplumdan bağımsız, kopuk bir güvenlik hizmeti düşünülemez'' dedi.
Cerrah, polisin çalıştığı yer, bilgi ve becerisine göre gücünün çok önemli olduğunu belirterek, bu gücün meşru bir zeminde yasalarla sınırlandırılması, amirler ve sivil toplum tarafından denetlenmesi gerektiğini anlattı.
Eskiden Anadolu topraklarında Ahilik döneminde de sivil toplum denetimine önem verildiğini dile getiren Cerrah, şöyle devam etti:
''1845'te Türk Emniyet Teşkilatı, 1846'da ise Zabıta Meclisi kuruluyor. Bu meclisin 7 üyesi var, 6'sı sivil, biri polis. Temel görevi, teşkilatın politikalarını belirlemek, denetlemek. Bu, bir tür sivil toplum denetimidir. Tabii güç sadece poliste yok. Siyasetçide de güç var ve bunun denetlenmesi lazım. 4 yılda bir yapılan seçimler bile bir denetimdir. Türkiye'de en fazla denetlenen kurumlardan biri siyasettir. Bilim ve şöhret de bir güçtür. Piyanist Fazıl Say, bir konuda bir açıklamada bulunuyor. Hiç kimse çıkıp da 'Sen sadece piyanonu çal' demiyor. Sanatçıdır, sanatın da bir gücü var. Zaten gelişmiş toplumlarda güç böyle dağıtılmıştır. Geri kalmış toplumlarda güç bir yerde toplanır. O zaman sorunlar ortaya çıkar.''
Konferansa Kütahya Emniyet Müdürü İbrahim Çelik, yardımcıları ve şube müdürleri ile polis memurları katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com