Kopya kredi kartı operasyonu

Kopya kredi kartı operasyonu
Antalya'da polis, 'Encoder' cihazıyla bilgilerini kopyaladıkları, içerisine 'Pınpad' adı verilen özel bir cihaz yerleştirilen Pos cihazları sayesinde de şifrelerini elde ettikleri kartlarla Rusya ve Tayland'da çekim yapan çeteye yönelik operasyon düzenled

11 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından yapılan operasyonda 12 kişi gözaltına alındı.

Antalya Emniyeti Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri önceki gün sabah saatlerinde Antalya, İzmir, Denizli, Kahramanmaraş, Adana ve Gaziantep'te düzenlediği operasyonda liderliğini Emin Vedat Ö.'nün yaptığı çete üyeleri Fuat Sedat Ö., Ufuk H., Ali K., Necati Ç., Hayrettin G., Ender Ö., Levent Ç., Şafak Y., Kemal G., Ali T. ve Ediz Adem E.'yi gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerinde ve kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda 253 manyetik şeritli kart, 8 Pos cihazı,11 dizüstü bilgisayar, kart kopyalamaya yarayan 2 Encoder cihazı, şifreleri kopyalamaya yarayan 2 Pınpad cihazı, 6 ATM kart haznesi ele geçirildi. Şüpheliler sorgularının ardından adliyeye sevk edilirken çetenin çalışma yöntemleri deşifre edildi.

RİO'YA GİDECEKLERDİ

Antalya'da polisin 6 ilde düzenlediği kredi kartı çetesi operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerin Brezilya'ya giderek Rio karnavalına katılmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Polisin teknik takibine yansıyan telefon konuşmalarında çete üyelerinin Rio'ya gitmeye hazırlandığı, burada hem karnavala katılmayı hemde hazırladıkları kartlarla para çekmeyi hedefledikleri ortaya çıktı.

NASIL YAPIYORLAR?

Kart vurguncularının bir çok yöntemle yaptıkları soygun, uzman polislerin takibine takıldı. Şüphelilerin elde ettikleri kart bilgilerini plastik kartların manyetik şeritlerine yükleyip kentte anlaşma yaptıkları işyerlerinde mal veya hizmet almış gibi göstererek hesabı boşalttıkları belirlendi.

Kart çetesi üyelerinin ayrıca yine kendi kurdukları özellikle hediyelik eşya satan işyerleri adına bankalardan pos cihazı aldıkları bu cihazlara 'Pınpad' adı verilen şifre kopyalama cihazı yerleştirdikleri anlaşıldı. Şüpheliler önce pos cihazı yerine kart bilgisi kopyalayan 'Encoder' cihazından geçirdikleri kartı daha sonra tuzaklı pos cihazına takarak kart şifresini öğreniyor, daha sonra da bu bilgiları yükledikleri kartlarla çekim yaparak hesapları boşaltıyordu. Genelde bu çekimleri güvenliği az olan Rusya ve Tayland'da yapan şüpheliler sık sık yurtdışı gezileri yapıyor, en son olarak da Rio'ya gitmeyi planlıyordu. Çetenin üçüncü yönteminin ise kart sıkıştırma yöntemi olduğu belirlendi. Banka ATM'lerine kurdukları tuzak sayesinde kart yuvalarını değiştirip işlem yapan müşterilerin kartlarını sıkıştıran şüpheliler yardım bahanesiyle ATM'ye gelip müşterilerin kartlarını çalarak kaçıyor ve seyyar pos cihazıyla hemen işlem yaparak hesaptaki parayı alıyordu. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com