Kopyala Yapıştır Dolandırıcılık!..

Kopyala Yapıştır Dolandırıcılık!..
İnternet bankacılığı ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden ele geçirdikleri kredi kartı bilgileri ile kartları kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla Kütahya, İstanbul, Rize ve İzmir'de yapılan operasyonda 20 kişi gözaltına alındı.

İnternet bankacılığı ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden ele geçirdikleri kredi kartı bilgileri ile kartları kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla Kütahya, İstanbul, Rize ve İzmir'de yapılan operasyonda 20 kişi gözaltına alındı.
Yakalanan şüphelilerin ICQ ve MSN gibi sosyal paylaşım programları üzerinden edindikleri banka hesap bilgileriyle yüksek fiyatlarla satılan etkinliklerin biletlerini aldıkları ve bu biletleri karaborsa olarak bilinen yöntemle satmaya çalıştıkları iddia edildi. Şarkıcı Tarkan'ın kuzeni Mehmet T'nin de şebeke elemanları ile birlikte hareket ettiği ve bu nedenle gözaltına alındığı belirtildi.
İstanbul Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü'nün uzun süredir takibinde olan bir dolandırıcılık organizasyonu için harekete geçilerek İstanbul'daki 7 ilçede ve 3 ilde takibat başlatıldı. Banka şikâyetleri ve hesaplarının boşaltıldığı iddiasıyla şikâyetçi olan vatandaşların dilekçeleriyle harekete geçen polis, hesap sahiplerinin internet üzerinden kredi kartı bilgilerine ulaşarak hesapların boşaltıldığını ve futbol maçları, ünlü müzisyenlerin konserlerinin de aralarında bulunduğu etkinliklerin biletlerinin satın alındığını belirledi. Satın alınan bu biletlerin şebeke tarafından daha düşük fiyatlara satıldığını da tespit eden polis bazı isimlere ulaştı.
Şebekenin banka hesaplarıyla bağlantılı kartlara sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan hesap bilgileri sayesinde ulaştıkları ve bu bilgileri kopyalanan yeni kartlara yükleyerek hesapların boşaltıldığı belirlendi. Hesaplardan yüklü alımlar yapıldığı sırada uyarı için gönderilen SMS'ler konusunda da önlem alan Hacker'ların, ilgili telefon numaralarını da kopyalayarak atılan SMS'lerin gerçek hesap sahiplerine ulaşmasını engellediği tespit edildi.
Şikayetlerin alınmasının ardından harekete geçen polis, son bir yıllık hesap hareketlerini mercek altına aldı. Yaklaşık 5 Milyon liralık işlemi tek tek inceleyen görevliler olayın bütün ayrıntılarını ortaya çıkararak harekete geçti. Ertuğrul Ş.I liderliğinde hareket eden ve aralarından Mehmet T'nin de bulunduğu 20 şüpheli gözaltına alındı.
Operasyon adreslerinde yapılan aramalarda 5 adet laptop, 30 adet banka kredi kartı, 9 adet hard disk, 2 adet başkalarına ait kimlik fotokopisi, çok sayıda cep telefonu ile hesap bilgileri ele geçirildi.
Araştırmada yaklaşık 20 bin kişinin kart bilgisinin şebeke tarafından ele geçirildiği belirtildi.
Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları tamamlanan şüpheliler bu sabah Kartal Adliyesi'ne sevk edildi. Şube Müdürü Turan Odabaşı, vatandaşların özellikle internet bankacılığı kullanırken dikkatli olması gerektiğini anlattı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com