Kore Gazisi, savaştığı toprakları görmek istiyor

Kore Gazisi, savaştığı toprakları görmek istiyor
Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde yaşayan Kore Gazisi Hüseyin Bodur'a Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak tarafından teşekkür mektubu geldi.

Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde yaşayan Kore Gazisi Hüseyin Bodur'a Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak tarafından teşekkür mektubu geldi.
Teşekkür mektubunda Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, “Kore savaşının çıkmasının 60.ncı yılını andığımız bu sene, zulüm ve saldırılara karşıgöstermiş olduğunuz özverili fedakarlıkları anmaktan onur duyuyoruz. Savaşın tahmin edilemez dehşeti karşısında göstermiş olduğunuz dayanıklılık ve cesaret karşısında saygı ile eğiliyor, bağımsızlık ve özgürlüğe olan bağlılığınıza saygı duyuyoruz” yazdı.
Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde yaşayan Kore gazisi Hüseyin Bodur, Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak tarafından teşekkür mektubu gelince duygulandığını belirtti ve hayata gözlerini yummadan 60 yıl önce savaştığı yerleri yeniden görüp şehit arkadaşlarının kabrini ziyaret etmek istiyor.
İzmir Limanı'ndan Güney Kore'ye 24 günde vardıklarını belirten gazi Hüseyin Bodur, birliklerinde savaşa katılan 2 bin 700 Türk askerinden çoğunun şehit olduğunu ifade etti.
Bodur, 60 yıl önce komünistlere karşı savaştığı Güney Kore'yi dünya gözüyle görüp Türk Şehitliği'ndeki arkadaşlarına dua etmek istediğini dile getirdi.
Gazi Bodur, 'Kore'de çok büyük acılar yaşadık. Aynı birlikte görev yaptığım arkadaşlarımız gözlerimizin önünde şehit oldular. Dünya gözüyle savaştığım yerleri son kez görmek istiyorum. En büyük arzum arkadaşlarımın mezarını ziyaret dua okumak' diye konuştu.
Türkiye, 16 Kasım 1951 yılında savaşa Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasında 290 subay, 395 astsubay, 18 askeri memur, 4 sivil memur ile 4 bin 414 er ve erbaşla katılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com