Korktuğumuzda neden gözlerimiz çok açılır?

Korktuğumuzda neden gözlerimiz çok açılır?
Uzmanlar insanların korktuğunda neden gözlerini çok açtığını araştırdı.

Araştırma sonunda uzmanlar gözü fazla açmanın insanlara daha geniş alanları görmesini sağladığını ve potansiyel diğer tehlikeleri uyarmaya yardımcı olmak için açtığını düşünüyor.
 
Küçük bir şaka da olsa korktuğumuzda gözümüz hemen fal taşı gibi açılır. Bilim insanları korktuğumuzda gözümüzün neden çok fazla açıldığını araştırdı. Daha önceleri uzmanlar bunun nedenini bilmiyordu. Ama şimdi bunun iki nedeninin olduğunu söylüyorlar.
 
Gözleri fazla açmak daha geniş alanı görmeyi sağlayarak tehlikelerin yerini saptamaya yardımcı oluyor ve aynı zamanda nereye baktığımızı açıkça görerek diğerleri hakkında uyarmaya yardımcı oluyor.
 
Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırmayı Toronto Üniversitesi'nde öğrenim gören psikoloji öğrencisi Daniel Lee ile onun danışmanı Adam Anderson tarafından yapıldı. Uzmanlar geniş göz ifadesinin hem korkuyu ifade ettiğini hem de gözlemleme görevi gördüğünü tespit ettiklerini söyledi.
 
Lee göz açmanın duygusal durumların iletişimi için sosyal yararı olduğunu ama bu çalışmada ayrıca ham fiziksel yararları olduğunu da gösterdiğini belirtti. Araştırma sonunda gözü açmanın daha geniş alanı görmeye yaradığı ve bu sayede çevredeki potansiyel tehlikelerin yerini tespit edebildiği ifade edildi.
 
Araştırmada 28 üniversite öğrencisi ile deney yapıldı. Yapılan deneyde korkarak gözünü açan bir kişinin yüzde 10 daha geniş alanı gördüğü ortaya çıktı. Uzmanlar ayrıca gözü çok açmanın gözlemcilere "buraya bak" gibi net bakış sinyali göndermesi ve potansiyel tehlikeleri tespit etmesi açısından da önemli olduğunu söylüyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com