Korku iklimi endişesi

Korku iklimi endişesi
En çok tutuklu gazetecisi olan ülke Türkiye’de basın özgürlüğündeki endişe verici gerilemenin sürdüğü belirtildi.
Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), IPI Türkiye Ulusal Komitesi, EFJ üyesi Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), Türkiye’de halen 77 gazetecinin terör odaklı iddialarla hapis tutulmaya devam edilmesini kınadı, bağımsız, eleştirel gazetecilik üzerindeki süregelen baskılar konusunda derin endişelerini dile getirdi.
 
IPI, EFJ, TGS ve GÖP tarafından “Türkiye’de basın özgürlüğündeki endişe verici gerileme sürüyor” adıyla hazırlanan rapor, Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik önemli tespitlerde bulundu. Kurum temsilcileri gözlemlerini terör örgütü üyeliği ile suçlanan ve bu suçlamalarla hapiste bulunan gazetecilerin duruşmalarını izleyerek cezaevinde gazetecileri ziyaret ederek gazetecilerin avukatları ve aileleriyle görüşerek hazırladı. Rapora göre, Odatv ve KCK Basın Komitesi’nden 2’şer tutuklunun tahliye edilmeleri memnuniyetle karşılanırken, diğer tutukluların serbest bırakılmaması ve Diyarbakır’da mahkemenin gazeteci/yayıncı Bedri Adanır’ın tahliye talebini reddetmesi eleştirildi. Üçüncü yargı paketinin Türkiye’de basın özgürlüğünü güvence altına alacak gerçek yapısal reformları gerçekleştirmekten uzak kaldığı belirtilen raporda, paketin tutuklu gazetecilerin durumlarına çare olmadığı vurgulandı. IPI Direktörü Alison Bethel Mckenzie, Türkiye’nin demokrasi modeli olması ile gazetecilerin karşı karşıya kaldıkları uygulamalar arasındaki uçurumun giderek arttığını ifade ederek “Biz Türk yetkililerden basın özgürlüğünün önünü açmaları, gazetecilerin her gün yaşadıkları korku iklimine son vermeleri için talepte bulunuyoruz” dedi.
 
EFJ Başkanı Arne König de, “Eğer Türkiye, gazeteciler ve basın üzerindeki baskılarına son vermezse, bu durumun diğer ülkelerde, bölgede ve Avrupa’da olumsuz etkiler yaratmasından korkuyoruz. Bu nedenle Türkiye’nin dostlarından hükümetin gazetecilere ve basın özgürlüğüne açtığı bu savaşa son vermesi için baskı yapmaları çağrısında bulunuyoruz” değerlendirmesi yaptı.
 
Raporun sonuç kısmında ise otosansürün giderek yayıldığı vurgulanarak şu görüşlere yer verildi: “Otosansür giderek yayılmış, açıksözlü gazeteciler sadece teröre destek vermekle suçlanma tehlikesiyle değil, medya sahiplerinin farklı ekonomik çıkarlarını olumsuz etkileyecek haberler yapılması durumunda işlerini kaybetme tehlikesiyle de karşı karşıya kalmaktadırlar. Terörle ilgili bağımsız haberciliğin yokluğu savcıların gazetecilerle ilgili iddialar yaymasına yol açmakta, ancak pek çok ana akım medya gazetecilerin kendini savunma argümanlarına sessiz kalmaktadır. Sonuç olarak, cezaevlerindeki gazeteci sayısında azalma olmasına karşın, olumlu gelişmeler ve gerçek basın özgürlüğü hâlâ yok hükmündedir.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com