Korkulan operasyon başladı

Korkulan operasyon başladı
Ukrayna ordusu, haftalardır Rusya yanlısı silahlı grupların kontrolünde olan doğudaki Slavyansk'ta operasyon başlattı. Rusya yanlıları ise Ukrayna ordusuna ait Mi-24 tipi üç helikopteri düşürdü.

Interfax haber ajansına konuşan Rusya yanlılarının lideri Viyaçeslav Ponomaryov, üç helikopteri düşürdüklerini, bir pilotun öldüğünü, diğerini yakalandıklarını iddia etti.

 

Rusya yanlılarının helikopterleri roket kullanarak düşürdükleri söyleniyor.

Ukrayna ordusunun operasyonda en az 20 helikopter kullandığı, gece kent çevresine havadan indirme yaptığı öne sürüldü. Kentteki silahlı gruplar, ordunun kent çevresindeki birçok kontrol noktasına saldırdığını söyledi. Kentin bazı yerlerinde siren sesleri duyulduğu bildirildi.

RUSYA YANLISI MİLİSLER BÖLGEYİ TERK EDİYOR

Rusya yanlısı silahlı gruplar, Ukrayna askerlerinin şehrin çevresini kuşatması nedeniyle, bazı kontrol noktalarını terk ediyor. Kentin dış çemberindeki kontrol noktalarından ayrılan Rusya yanlıları, iç kesimlerdeki kontrol noktalarına çekildi. Silahlı gruplar çekilirken bazı kontrol noktalarını da ateşe verdi. Bu noktalar Ukrayna ordusunun kontrolüne geçti.

RUSYA DEVLET BAŞKANI TEMSİLCİSİ’NDEN HABER ALINAMIYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinde rehin alınan yabancı savaş gözlemcilerinin serbest bırakılması için görüşmeler yapması maksadıyla bu bölgeye gönderilen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Özel Temsilcisi ve eski ombudsman Vladimir Lukin’den haber alınamadığını belirterek, “Askeri operasyonların başlamasının ardından Sn. Lukin ile olan iletişimi kaybettik ve kendisinden haber alamamaktayız” şeklinde konuştu.

18-25 YAŞ ARKASI ERKEKLERE ZORUNLU ASKERLİK

Slavyansk’taki operasyon haberi, Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov’un 18-25 yaş arası gençlerin zorunlu olarak askerliğe alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamasından hemen sonra geldi.

Slavyansk, nisan ayı başından bu yana Rusya yanlısı silahlı grupların elinde bulunuyor. Bu grupların rehine olarak tuttuğu uluslararası gözlemcilerin de kentte tutulduğu biliniyor.
Slavyansk’taki operasyon haberi, Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov’un 18-25 yaş arası gençlerin zorunlu olarak askerliğe alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamasından hemen sonra geldi.

‘PUTİN OPERASYON HABERİNİ ÖNCEDEN ALDI’

Kiev yönetiminin ülkenin doğusunda Rusya yanlısı bölücülere karşı 2 Mayıs sabahı operasyon başlatılacağını önceden haber alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk bölgesindeki gelişmeleri dakika dakikasına sıcak takibe aldığı bildirildi. Putin daha dün “Kiev yönetimi Donetsk üzerine orduyla yürürse en kritik hatayı yapmış olur. Sorumlular hesabını verir” uyarısında bulunmuştu.

Rusya liderinin Donetsk bölgesi Slavyansk kasabasındaki çatışmalar hakkında her dakika bilgi aldığını duyuran Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, “Kiev yönetiminin Donetsk bölgesinde ne yapmaya hazırlandığını Başkan Putin daha 24 saat öncesinden biliyordu. Putin daha dün net bir şekilde Kiev’i uyararak “Onlar insanlık suçu işlemeye hazırlanıyor. Sorumlular çok ağır cezalandırılacak” demişti. Maalesef Başkan Putin’in en kötü beklentileri gerçekleşmeye başladı. Kiev’de kendilerini yönetim olarak tanımlayanlar halkın üzerine tank top tüfekle yürüyüşe geçti. Başkan Putin Donetsk bölgesinde yaşanan olayları dakika dakikasına aldığı raporlarla sıcak takip altında tutuyor” dedi.

Slavyansk, nisan ayı başından bu yana Rusya yanlısı silahlı grupların elinde bulunuyor. Bu grupların rehine olarak tuttuğu uluslararası gözlemcilerin de kentte tutulduğu biliniyor.

Turçinov, ülkenin doğusu ve güneyinde silahlı yasa dışı gruplar nedeniyle durumun kötüleştiğini belirtmiş, zorunlu askerliğin amacının “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin askeri hazırlığının artırılması ve desteklenmesi, Ukrayna’ ya yönelik olası tehditlere karşı dengeli tepki vermesine yönelik ordunun yeteneklerinin artırılması” olduğunu belirtmişti.

Turçinov, daha önce de doğudaki kamu binalarının işgali karşısında polisin tutumunu eleştirmiş, “çaresiz” kaldıklarını söylemişti.

Ukrayna’nın doğusundaki birçok kentte valilik, belediye binası, polis merkezi gibi binalar Rusya yanlısı silahlı grupların elinde bulunuyor. Son olarak, dün bölgenin önemli kentlerinden Donetsk’te savcılık binası, Rusya yanlısı gruplar tarafından ele geçirildi. Son dönemde bu tür eylemlerde polis ilk kez binayı vermemek için direndi ancak çıkan olaylar sonucu bina Rusya yanlılarının eline geçti.

Kiev yönetimi, bölgedeki olayların arkasında Rusya’nın olduğunu savunuyor, Rusya bu iddiayı reddediyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com