"Koroner arter hastalığı, Kütahya'da yaygın olarak görülüyor"

"Koroner arter hastalığı, Kütahya'da yaygın olarak görülüyor"
Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi doktorlarından Serkan Ertugay, kentte koroner arter hastalığının yaygın olarak görüldüğü söyledi.

Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi doktorlarından Serkan Ertugay, kentte koroner arter hastalığının yaygın olarak görüldüğü söyledi.
Son 6 aydır açık kalp cerrahisinin hastanenin kendi doktorları tarafından yapıldığını belirten Dr. Ertugay, 'Hastanemizde sağlanan donanım ve ekip eğitiminin tamamlanması sonrası 2010 yılı Aralık ayından itibaren açık kalp ameliyatları hastanemizin kendi cerrahları tarafından yapılmaktadır. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniği cerrahları eşliğinde başlanan operasyonlar, verilen ehliyet sayesinde artık rutin olarak yapılmaktadır. Kardiyoloji ünitesi tarafından ayda yaklaşık 100 koroner anjiografi vakası gerçekleştirilmekte, bu hastaların yaklaşık yüzde 60'ina işlem uygulanmakta, yüzde 20'sine ise operasyon kararı verilmektedir.Kalp ve damar cerrahisi kliniği tarafından ayda 12 ila 16 arasında hasta opere edilmektedir. Ocak ayında tempo kazanan operasyonlar Op. Dr. İlker Tekin, Op. Dr. Ahmet Aksoy, Op. Dr. Serkan Ertugay ve Op.Dr. Nail Sirek tarafindan başarı ile uygulanmaktadır' dedi.
Kütahya'da koroner arter hastalığının (tıkayıcı kalp damar hastalığı) yaygın olarak görüldüğünü kaydeden Op.Dr. Serkan Ertugay, bunun en sık nedeninin genetik yatkınlık ve beslenme alışkanlığı olduğunu bildirdi.
2 ay öce Ertugay, Sirek, Aksoy ve Ekin tarafından koroner artar rahatsızlığı sebebiyle ameliyatı yapılan 70 yaşındaki Ummahan Efe, sağlığına kavuştu. Efe, doktorlarına ve Evliya Çelebi Devlet Hastanesinin yetkililerine minnettar olduğunu ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com