Korozyona uğrayan karun hazineleri bakıma gönderilecek

Korozyona uğrayan karun hazineleri bakıma gönderilecek
Uşak Arkeoloji Müzesinde sergilenen ve geçtiğimiz yıllarda kanatlı deniz atı görünümlü altın broşun sahtesiyle değiştirilmesi ile gündeme gelen 450 parçadan oluşan Karun Hazineleri bakımdan geçirilecek. 450 parçalık altın, gümüş ve bakırdan oluşan hazine

Uşak Arkeoloji Müzesinde sergilenen ve geçtiğimiz yıllarda kanatlı deniz atı görünümlü altın broşun sahtesiyle değiştirilmesi ile gündeme gelen 450 parçadan oluşan Karun Hazineleri bakımdan geçirilecek. 450 parçalık altın, gümüş ve bakırdan oluşan hazinenin 170 adedinin korozyona uğradığı bildirilirken eserlerin bakımı Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde yapılacak.
Uşak'ın Güre Beldesi yakınlarında 1960'lı yıllarda bir çoğu kaçak kazılarla ortaya çıkarıldıktan sonra ABD'ye kaçırılan Karun Hazineleri bakımdan geçirilecek. 'Bilindiği gibi M.Ö. 560-546 yılları arasında Lidya kralı Kroisos (Karun) dönemine ait olan hazineler ABD'de ki New York Metropolitan müzesinde sergilendiği sırada 1987 yılında Türkiye'nin başlattığı hukuk mücadelesi sonucu 1993 yılında Türkiye'ye getirildi. Türkiye'ye getirildikten sonra 3 yıl Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde sergilendikten sonra 1996 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi'ne getirilmişti. Karun Hazineleri Uşak'ta sergilenmeye başladıktan sonra ise müzenin fiziki yetersizliği, eserlerin sergilendiği salondaki ışıkların ve zemindeki bezlerin (çuha) uygunsuzluğu sık sık tartışılıyor. Geçtiğimiz yıllarda da kanatlı deniz atı görünümlü altın broşun sahtesiyle değiştirildiği ortaya çıkmış ve bu olay tüm dünyada yankı uyandırmıştı.
Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, müzede uzman ekibin yaptığı incelemeler sonucu bazı eserlerin korozyona uğradığının ortaya çıktığını uzman ekibin hazırladığı rapor doğrultusunda eserlerin bakımının yapılacağını ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca oluşturulan uzman ekibin raporunun yaklaşık 6 ay önce sunduğunu da belirten Arıtürk, bu rapor doğrultusunda korozyona uğrayan eserlerin Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde bakımdan geçirildikten sonra tekrar Uşak Arkeoloji Müzesi'ne getirileceğini bildirdi.
Kültür ve Turizm İl Müdürü Şerif Arıtürk şunları söyledi; “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan ve arkeologların da bulunduğu bir heyetin önceki yıllarda eserleri inceledi. Bu incelemeler sonunda ABD'den getirtilen eserlerin bir çoğunda küflenme, paslanma olduğu tespit edildi. 450 parçadan oluşan Karun Hazineleri'nin 363'ü ABD'den getirildi. 87 adedi ise ilimizde yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkartıldı. Metropolitan Müzesinde eserler sergilenmeden önce uzmanlar tarafından kimyevi maddeler kullanılarak parlatılmış. Bu nedenle korozyona uğruyorlar. Uzman ekibin raporuna göre 170 adet eser korozyona uğramış durumda ve bunların bakımı yapılması planlanıyor. Ne zaman yapılacağı konusunda kesin bir karar yok henüz. Korozyonun sergileme sırasında gerek zemindeki bez (Çuha), gerek aydınlatma sistemi, gerek ortamdaki değişik olumsuzluklardan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Uzman ekibin raporunda bütün bunlar var. Ancak bizim kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkardığımız 87 parça eserde herhangi bir bozulma söz konusu değil. Çünkü biz bu eserlere her hangi bir parlatma yada başka bir işleme tabi tutmandan ham haliyle sergiledik”
Şerif Arıtürk ayrıca korozyona uğrayan eserlerin bakımı yapıldıktan sonra yeni inşa edilecek müzede sergileneceğini de ifade ederek şunları söyledi; “Uşak Arkeoloji Müzesi'nde yaklaşık 45 bin tarihi eser var. Bu eserlerin büyük bölümü fiziki yetersizlikler yüzünden depoda bekletiliyor. Birkaç yıl önce başlattığımız müzeler kompleksi projemiz devam ediyor. Tarihi tren garında oluşturulacak müzeler kompleksinde Arkeoloji Müzesi de inşa edilecek. Son teknoloji ile donatılacak ve fiziki olarak da modern bir bina olacak. Kompleks için hazırlanan Avam Proje Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan geçti. Uygulama projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Projenin kısa süre içinde tamamlanmasını umuyoruz ve Karun Hazineleri dahil olmak üzere Uşak'ın tüm tarihi değerleri ile eserleri bu kompleks içinde sergilenecek. Bu proje ile ilimizin önemli bir kazanım elde edeceğini ve tarihi zenginliklerimizi tanıtmada avantaj sağlayacağını düşünüyoruz”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com