Korutürk hükümetin Suriye tutumunu eleştirdi

Korutürk hükümetin Suriye tutumunu eleştirdi
CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, “Suriye konusunda hükümetin tutumunu anlamak mümkün değil. Suriye konusundaki tutumunun Balyoz davası açısından da bakılmak lazım. TSK’nın komuta kadrosu özellikle Doğu Akdeniz’deki deniz kontrol alanında ne ölçüd

CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ve İzmir Milletvekili Rıza Türmen, TBMM’de, “adil yargılama” konulu basın toplantısı yaptı.

Osman Korutürk, Balyoz Davası’nın sanıklarının savunmasını üstlenmiş olan bir grup avukatın dün CHP Grubu’nu ziyaret ettiğini söyledi. Keyfi tutuklamalar, yasaya uygun olmayan ve uzun süren tutuklamalar olduğunu ifade eden Korutürk, “Bütün bunlar adalet mekanizmasının işlemesi bakımından bizi büyük bir endişeye sevk ediyor” dedi.

Türkiye’nin çevresinde çok sıcak olayların geliştiğine işaret eden Korutürk, “Bütün bu olaylara karşın Türkiye’nin savunmasını gerektiğinde bölge kontrolünü yapacak olan silahlı kuvvetlerimiz de bu tutuklamalar nedeniyle ciddi bir zaaf içersinde gözüküyor” diye konuştu.

Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin İsrail ile birlikte petrol ve doğal gaz araması olduğunu ve bunlara karşı hükümetin ciddi tehditlerde bulunduğunu kaydeden Korutürk, şöyle dedi:

“Doğrudan doğruya Dışişleri Bakanı’nın sözüdür. Doğu Akdeniz’deki seyrüsefer kontrolünü sağlayacak dedi. Ama bugün seyrüsefer kontrolünü sağlayabilecek komuta elemanları var mı Deniz Kuvvetlerimizin bizim bunda ciddi şüphemiz var. Deniz Kuvvetlerinin 47 olan amiral kadrosu ki 47 amiralin içinde hukukçu, doktor ve mühendis amiraller de dahildir. Onları çıkarttığınız zaman bunların 28’i bugün cezaevlerinde tutuklu olarak bulunduruluyor.”

TÜRMEN: "DELİLLERLE İLGİLİ PROBLEMLER VAR"

Rıza Türmen de, hukuksuzluğun Balyoz Davası’nda had safhada olduğunu iddia ederek, “Delillerle ilgili çok büyük problemler var. En önemli iki tanık Aytaç Yalman ve Hilmi Özkök tanık olarak dinlenememektedir” dedi.

ÖZGÜNDÜZ: "SAVCILAR DEĞİŞİNCE SUÇ DA DEĞİŞİYOR"

Ali Özgündüz de, 13 aydır tutuklu olan Müyesser Yıldız’ı ziyaret ettiğini belirterek, “40 kiloya düşmüş. Bana adalet vermeyen devletin hiçbir şeyini istemiyorum diyor. Cezaevinin verdiği yemekleri reddediyor. Doktoru reddediyor” diye konuştu.
Bir basın mensubunun, “Deniz Feneri’yle ilgili iddianame hazırlandı, ne diyorsunuz?” sorusuna Özgündüz, “Savcılar değişince suç da değişiyor bizim ülkede demek ki. Bir şeyler Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmasın diyordu Sayın Başbakan. Buradan Sayın Başbakan’a bir çağrıda bulunuyorum, bir şeyler Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmasın” diye yanıt verdi.

KORUTÜRK: "TBMM’NİN ONAYINA İHTİYAÇ VAR"

Bir basın mensubunun, “Dışişleri Bakanı, Çin ziyaretini Suriye’de yaşanan gelişmeler nedeniyle yarıda kesti, ne diyorsunuz?” sorusuna Korutürk, şu yanıtı verdi:

“Uluslararası kamuoyunda Suriye’ye bir askeri harekat isteyen en azından bunu söylemle ifade eden kimseyi görmüyoruz, bizden başka, biz ikide bir de bunu gündeme getiriyoruz. Tampon bölgeden bahsediliyor. Sınır ötesi tampon bölge demek oraya asker gönderip orada askeri tertip alıp oradan gelişleri engellemek demek. Sınır ötesine asker göndermek için hükümetin TBMM’nin onayına ihtiyacı vardır, bu anayasal bir gerekliliktir. Hükümet bir tezkereyle ancak dışarıya asker gönderme konusunda TBMM’den onay aldığı takdirde tampon bölge oluşturur ki tampon bölge oluşturma orada çatışma yaratacak bir unsurdur ona da gerek olmadığını düşünüyoruz.”

Suriye konusunda hükümetin tutumunu eleştiren Korutürk, “Suriye konusundaki tutumunun Balyoz davası açısından da bakılmak lazım. TSK’nın komuta kadrosu özellikle Doğu Akdeniz’deki deniz kontrol alanında ne ölçüde ona bakmak lazım sağa sola çok tehdit yönetmeden ama hükümetin BM’nin ve Arap Liginin ortaya koymuş olduğu Annan Planı etrafına dönme zorunda kaldığını da görüyoruz. Annan Planı’na gönülsüz, kerhen destek verdiğini görüyoruz” dedi.

Bir basın mensubunun, Dışişleri Bakanı’nın Annan Planı konusundaki sözlerini hatırlatması üzerine Korutürk, “Hükümet Annan Planı’nın uygulanmasından memnun değil” diye konuştu.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com