Koruyucu aile çalıştayı düzenlendi

Koruyucu aile çalıştayı düzenlendi
Aile ve Sosyal Politikalar Uşak İl Müdürlüğü, koruyucu aile uygulamasını yaygınlaştırmak amacıyla “Koruyucu Aile Çalıştayı’ düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştayda koruyucu ailenin önemi ve yuvada kalan çocukların topluma kazandırılması konuları işlendi.

Uzmanlar yaptıkları sunumlarda, koruyu aile sayısının artmasındaki faydalar ile bu konudaki olası riskleri de belirttiler.

Çalıştaya; Vali Mehmet Ufuk Erden, Vali Yardımcısı Ferhat Kurtoğlu, Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, kaymakamlar, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Çalıştay öncesi açılış konuşması yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, çocuklar için en önemli kavramın aile olduğunu belirterek, “Ne suretle olursa olsun, hangi imkanları sunarsanız sunun, aile kültürü ve aile sıcaklığı olmazsa yuvalarda kalan çocuklara en iyi eğitime verme ve bu konuda başarılı olma şansınız çok az” dedi.

Uşak’ta koruyucu aile kavramının henüz tam olarak anlayışının yerleşmediğini de belirten Sezer, “Bu açığın kapatılması için toplumumuza büyük görevler düşmektedir. Çocuk Yuvası, Yetiştirme Yurdu ve Çocuk Evlerinde kalan 104 çocuğumuzun büyük bir bölümüne sıcak bir aile ortamı bulabileceğimize inanıyorum. İlimizde altı koruyucu aile yanına yerleştirilen yedi çocuğumuz bulunmaktadır. Biz bu sayıyı daha üst seviyelere çıkartmak istiyoruz. Bu nedenle tüm halkımızın desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Vali Mehmet Ufuk Erden ise konuşmasında bir milletin geleceğinin en önemli teminatının çocuklar olduğunu belirterek, “Çocuklar yarındır, gelecektir. Bu yüzden yeryüzündeki bütün toplumlar geleceğinin teminatı olan çocuklar için ciddi yatırımlar yapmaktadır. Son dönemde de Devletimiz ve hükümetimiz çocuklarımız için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak, onlar için her türlü imkânı seferber etmiştir. Özellikle de kimsesi olmayan ya da bir şekilde korunmaya muhtaç durumda olan çocuklarımız için, Devletin koruması altında sıcak ortamlar hazırlanmıştır. Çocuk Yuvaları, Yetiştirme Yurtları, Sevgi Evleri, son dönemde de Çocuk Evleri açmıştır. Ancak şurası da unutulmamalıdır ki, bir insanın yetişmesi için en doğal ortam ailedir” dedi.

Hiçbir kurumun, ailenin verdiği sıcaklığı, ailenin sağladığı huzur ortamını veremeyeceğini de dile getiren Vali Mehmet Ufuk Erden, “Geldiğimiz son aşamada, çocuklarımıza bir aile bulmak için seferberlik başlatmış bulunmaktayız. Kuruluşlarımızda ve Çocuk Evlerinde kalan çocuklarımızın birer Koruyucu Ailesi olsun istiyoruz. Bugün burada sizlerden beklentimiz “Koruyucu Aile” kavramının toplumumuza iyi anlatılmasıdır. Korunma altında bulunan her bir çocuğumuza bir koruyucu aile olmamız ya da bir aile bulmak için gerekli çabayı göstermemiz çok önemlidir. Halkımızın da bizim bu çabamızda bizi yalnız bırakmayacağını temenni ediyorum” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com