Koruyucu ailenin sevgisi, engelli çocuğu konuşturdu

Koruyucu ailenin sevgisi, engelli çocuğu konuşturdu
Kayseri'de çocuk sahiplenmek isteyen görümcesiyle yetiştirme yurduna giden 3 çocuklu Erdem ailesi, duygusal tavırlarından etkilendikleri zihinsel engelli 5 yaşındaki İlhami'nin koruyucu ailesi oldu

KAYSERİ (AA) - ESMA AYGÜN - Yetiştirme yurdundan koruyucu aileye verilen yüzde 50 zihinsel engelli 5 yaşındaki İlhami, ilgi ve sevgi sayesinde konuşmayı başardı.

Üç çocuk annesi Saadet Erdem (33), AA muhabirine, çocuk sahiplenmek isteyen görümcesiyle geçen yıl yetiştirme yurduna gittiğini söyledi.

Biri kız, 3 çocuğu olduğu için koruyucu aile olmayı aklından bile geçirmediğini ifade eden Erdem, "Çocuklarını büyüten görümcem, bir çocuğa daha bakmak istiyordu. Yetiştirme yurdunda İlhami'yi gördük, konuşamıyordu. İlhami boynuma sarıldı, bırakmak istemedi. Konuşamıyordu ama sanki 'beni de götürün' der gibi bakıyordu. O an çok üzüldük, eşimle ağladık" diye konuştu.

Eve döndüklerinde huzursuz olduklarını, gece boyu, "Çocuk bizi istiyor gibiydi, acaba ağlıyor mudur?" diye düşündüklerini belirten Erdem, şöyle devam etti:

"Bir gün bana bir şey olursa çocuklarım da böyle yuvalarda kalmaya mecbur olabilirdi. İlhami'yi, çocuklarımın yerine koydum ve onu sahiplenmeye karar verdim. Yetkililerle görüştük, İlhami'yi istediğimizi söyledik. Şaşırdılar ancak olumlu karşıladılar. '3 çocuğunuz varken bu çocuğa da bakabileceğinize inanıyorsanız, tamam' dediler. İlhami ile bir yıldır birlikteyiz. İlk zamanlar çekincelerim vardı. En küçük kızım bir yaşında, diğer çocuklar ise dört ve dokuz yaşındaydı. Ayrıca İlhami zihinsel engelliydi. 4 çocuğa nasıl bakacağım diye düşündüm. Baktım, bulaşıkları da çamaşırları da makine yıkıyor, halıları da temizlemeciye veriyoruz, aslında bana çok iş kalmıyor."

- İlhami, artık konuşuyor

Evlerinin İlhami ile daha da şenlendiğini belirten Erdem, eşinin iş dönüşü eve daha sakin ve anlayışlı geldiğini, huzurlarının arttığını dile getirdi.

Çevrelerindeki herkese koruyucu aile olmayı tavsiye ettiklerini vurgulayan Erdem, şunları söyledi:

"Keşke yurtlarda hiç çocuk kalmasa. Tavsiyemiz sonucu birkaç akrabamız ve arkadaşımız da koruyucu aile oldu. '3 çocuğun varken ne gerek var' diyenler şimdi bizi takdir ediyor. İlhami, aldığımız da hiç konuşamıyordu, tuvalet ihtiyacını söyleyemiyordu. Şimdi gayet iyi konuşuyor, derdini anlatabiliyor. 3 kardeşiyle gayet iyi anlaşıyor. Belirli aralıklarla evimize gelen Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü yetkilileri de İlhami'de iyileşme olduğunu dile getiriyor."

Mobilyacılık yapan baba Adem Erdem de koruyucu aile kavramını radyoda duyduğunu, çocuk sahiplenmeyi düşünen ablasına anlattığını ancak kendilerine kısmet olduğunu söyledi.

İlhami'yi sahiplenhdikten sonra evlerinin çocuk bahçesine döndüğünü ifade eden Erdem, "10 yaşındaki oğlumuz, İlhami'ye ağabeylik yapıyor, koruyup kolluyor. Kızımız Damla, en iyi arkadaşı. Yaşıtı olan Arda ile biraz çekişiyor. Evdeki aile ortamı sayesinde hem eşimin hem de çocukların ilgisiyle İlhami konuşmaya başladı. 'Anne, baba' diyor, derdini anlatabiliyor. Eşim de ben de eve gelen huzurun farkındayız. Allah, bu duyguyu herkese nasip etsin" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com