Koşaner Erdoğan Görüşmesinin Perde Arkası

Koşaner Erdoğan Görüşmesinin Perde Arkası
Başbakan Tayyip Erdoğan'la Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in 45 dakikalık Dolmabahçe görüşmesiyle ilgili bazı bilgiler ortaya çıkmaya başladı. İşte Dolmabahçe'de konuşulanlar...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in, aralarında 30 kadar general ve amiralin de bulunduğu 163 subay hakkında mahkemece tutuklama kararı verilmesinin hemen akabinde İstanbul'da görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “Bizi rahatlatın” dediği öğrenildi. Ancak Koşaner'in, sanıkların salıverilmesi şeklinde yargıya müdahil bir tavır havasının yaratılacağı pazarlık içine girmediği Erdoğan'ın da bir pazarlığı asla kabul etmeyeceği belirtildi.

Koşaner özen gösterdi
Balyoz Darbe Planı iddiaları kapsamında 163 muvazzaf ve emekli subay için geçen cuma günü tutuklama kararı verilmesinin hemen ardından Koşaner'in Dolmabahçe Sarayı'nda Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin bazı detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Taraf'ın iyi haber alan kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Erdoğan ve Koşaner arasındaki görüşme adeta “centilmenler arasında” cereyan eden bir havada geçti. Diğer bir deyişle, Koşaner demokrasilerde olduğu gibi sivil-asker ilişkilerindeki hiyerarşiye özen gösterdi ve çok sayıda subayın tutuklanmış olmasından dolayı kurum içinde doğan sıkıntıyı izah etti.

'Müdahale edin' demedi
TSK içinden 163 subayın tutuklanmış olmasından dolayı bu kuruma yönelik bir operasyon izlenimi doğmuş olabileceğine dikkat çeken iyi haber alan kaynakları, görüşmeye ilişkin şu bilgileri aktardılar: “Görüşme asla bir müzakere havasında geçmedi. Orgeneral Koşaner, Başbakan Erdoğan'a, 'Beni rahatlatın' dedi. Ama bu talebinin arkasında hükümetten yargıya müdahale edin iması yoktu. Aslında Koşaner de tutuklamalar konusunda hükümetin yapabileceği bir şey olmadığını biliyor.”

Koşaner kendi kamuoyunu rahatlattı
Koşaner, Erdoğan ile görüşmesinden önce Harbiye Orduevi'nin lobisinde toplanan tutukluların yakınlarıyla da biraraya gelmişti. Koşaner, tutuklu yakınlarına, teskin edici, sahip çıkacağı yönünde teselli mahiyetinde cümleler sarfetmişti. Koşaner'in akabinde Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin daha ziyade kendi kamuoyu olan TSK mensuplarını rahatlatma niteliği taşıdığına dikkat çekiliyor.

Erdoğan ile Koşaner arasında yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin bir bölümüne Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül katılmış, kalan bölümü ise ikili arasında baş başa gerçekleşmişti.

Görüşmeye yakın kaynaklar, Orgeneral Koşaner'in, demokrasilerde olduğu gibi profesyonel bir asker gibi davrandığına dikkat çekiyorlar. Bir kaynak, “Belki de Koşaner'in sırtında darbe planını çağrıştıracak bir kambur yok” yorumunu yaptı.

Lale Kemal, Taraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com