Koşaner Sessiz ve Derinden..

Koşaner Sessiz ve Derinden..
Önceki dönemde açıktan geçen asker-sivil restleşmesi Koşaner dönemde dipten derinden gidecek gibi… Havuzlu villa skandalı sadece siyasette değil..

Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturduğundan bu yana sessiz bir profil çizen Org. Işık Koşaner, hissettirmeden hükümete unutulmayacak bir gol attı.

Olaylı son YAŞ’ta Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Abdullah Gavremoğlu ve Tuğamiral Bertan Noygarlıoğlu’nun bir üst rütbeye terfisine hükümet kanadı karşı çıkmış ve terfi ettirilmemişlerdi. Ancak asker kanadı sessiz bir taktik izledi.

Bu üç komutan 30 Ağustos’ta otomatikman emekli olmamaları için önce izinli gösterildiler. Daha sonra Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne YAŞ kararı aleyhine dava açtırıldılar. Ve Ağustos ayından bu yana düzenli olarak uzatılan izin sonunda üç komutan da AYİM kararıyla terfi edebilme hakkı kazandılar.

Org. Koşaner, selefi Org. İlker Başbuğ’un aksine problemi sessizce çözdü.

Başka bir yaklaşımla; Başbuğ’un sonuç alamayan sert reflekslerinin yerine, sessiz ama daha pratik bir Genel Kurmay Başkanı ile karşı karşıyayız…

Bu fotoğrafı önemli kılan, diğer benzer olaylarda Genelkurmay Başkanlığı’nın, “emsal teşkil etme” pozisyonuyla hareket alanını genişletmesi.

Hükümet kanadı son YAŞ’tan galip çıktı ama üç komutanın aldığı bu kararla birlikte bundan sonra Hükümet’in YAŞ’ta yaptığı her hamle AYİM’den dönme riskiyle karşı karşıya. Işık Koşaner’in birinci ayı henüz doldu ama kriz çıkarmadan ve sessizce Hükümet’e attığı bu golün önemi bir sonraki YAŞ’ta daha iyi anlaşılacak…

Bu da medyadaki “Havuzlu Villa” skandalı

Daha önce de medyadaki adaletsiz ücret dağılımına dikkat çekmiştim. İktidara en yakın gazetede muhabirlerin maaşlarının sürekli geç ödendiğini ve sigortalarının asgari ücretten gösterildiğini kaleme almıştım. İşte o gazeteyle ilgili çok önemli bir bilgi daha geldi. Gazetenin mali işlerinden sorumlu yöneticisi,  Beylikdüzü’nde kendisine 1.5 milyon TL değerinde villa yaptırmış. Bu villa ve müştemilatının temizliği için de gazetenin temizlik personelini nöbetleşe ikişer ikişer yaklaşık bir ay boyunca kullanmış. Durum gazete içinde isyana neden olmuş. Muhabirler zaten çok düşük olan maaşlarını zamanında alamazken, yönetici pozisyonundaki kişinin 1,5 milyon TL’ye villa yaptırıyor olabilmesini mi eleştirsek, yoksa gazetenin gariban temizlikçilerini şahsi işlerinde kullanmasını mı bilemiyorum…  Söz konusu gazetenin genel yayın yönetmeni ile merhabam vardır. Sanırım bu duruma seyirci kalmayacak kadar duyarlılık taşıyordur!

Gökçek

Yaklaşık 1 yıl önce Ankara’nın göbeğinde faaliyet gösteren A City alışveriş merkezinin kaçak olduğunu yazmış ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın, “A City ruhsatsız ve kaçak bir yapıdır. Üstelik buranın yapıldığı yer sanayi depolama alanı ve bir dere yatağıdır. Yenimahalle Belediyesi olarak A City’nin ruhsatını iptal ettik ve mühürledik.” sözlerini de bu sütundan aktarmıştım.

Kulağıma gelen bilgilere göre Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi A City alışveriş merkezinin kaçak, ruhsatsız, sanayi depolama alanı ve dere yatağı olmasına rağmen buraya ruhsat vermek için harekete geçmiş.

Konu dikkatinden kaçmış olabilir,  bu yüzden Gökçek’i uyarmak isterim;

Bu iş pek normal görünmüyor!

Talat Atilla / Güneş

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com