'Koşarak Hedef Bulma Şampiyonası'

'Koşarak Hedef Bulma Şampiyonası'
Kütahya'da, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bu yıl 32.'si düzenlenen 'koşarak hedef bulma şampiyonası' sora erdi.

Katogorilerinde dereceye giren takım ve sporculara kupa ile madalyaları, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fındıkoğlu, Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Jandarma Alay Komutanı Albay Ömer Lütfi Mor ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Mehmet Genç tarafından takdim edildi.
Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Kütahya'nın Mohat Bağazı mevkiindeki şampiyonanın 2 gün sürdüğünü bildirdi.
Şampiyonaya, Kara, Deniz, Hava, Jandarma Genel, TÜrk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlıkları ile Kara, Hava ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulları takımlarından 118 subay, astsubay ve askeri öğrenci katıldığı belirtildi.

KOŞARAK-YÜRÜYEREK HEDEF BULMA
Koşarak-yürüyerek hedef bulma (oryantiring), sporcunun her şartta gece veya gündüz araziye bırakılan haritada işaretli kontrol noktalarını (hedefleri), harita ve pusula yardımıyla en kısa zamanda belirlenen sıra ile bulmaya çalıştığı bir doğa sporu olarak tanımlanıyor.
Türkiye'de oryantiring, 1960'lı yıllarda TSK bünyesindeki eğitim faaliyetlerinde kullanılmaya başlandı ve 1975'te ilk kez askeri okullarda beden eğitimi ders programlarına ''Koşarak Hedef Bulma'' adıyla dahil edildi. TSK tarafından ilk oryantring müsabakası 1978'de yapıldı ve bu yıldan itibaren TSK bünyesinde seçilen Milli Takım, Uluslararası Askeri Spor Konseyi yarışmalarına katıldı. Oryantiring sporunda, yarışmaya başladıktan sonra hedef noktalarını belirlenen sırada dolaşarak en kısa zamanda varış noktasına ulaşmak amaçlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com