Kosova'da kara kış kurbanları

Kosova'da kara kış kurbanları
Kosova'nın güneyinde Arnavutluk ve Makedonya sınırlarına yakın Dragaş Belediyesi'ne bağlı Restelitsa köyünde bazı evlerin çığ altında kalması sonucu 7 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Afetlerde müdahale eğitimi alan Kosova Güvenlik Gücü (KGG) mensupları, polis ve uluslararası barış gücü askerleri, çığ altında kalan bir evin içinde bulundukları söylenen, 1'i çocuk 3 kişinin kurtarılması için yoğun çaba harcıyor.

KGG Komutanı General Kadri Kastrati, haberin alınması üzerine olay yerine ulaşan KGG mensuplarının kurtarma çalışmalarını sürdürdüklerini ve çığ altında kalan diğerlerine ulaşılıncaya kadar aralıksız devam edeceğini belirtti.

Öte yandan, kurtarma ekiplerinin bir evden 5 yaşında bir çocuğu sağ olarak çıkarmayı başardıkları belirtildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Başbakan Haşim Taçi ve siyasi parti liderleri Restelitsa'da yaşamlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Yahyaga, çığ altında kalanların kurtarılması için devletin ilgili kurumlarının elden geleni yapmalarını istedi.

Özellikle Kosova'nın dağlık bölgelerinde karın bazı yerlerde 2 metreyi bulması ve ulaşımın imkansızlaşması nedeniyle bazı belediyeler olağanüstü durum ilan etti.

Geçen hafta, soğuk hava koşulları yüzünden ilk ve orta öğretimde okullar tatil edildi.

Kosova'nın Arnavutluk'la Vırmiça sınır kapsında kar yüksekliğinin 2 metreyi geçtiği duyuruldu.

Bu arada, Kosova'nın kuzeyinde Sırbistan sınırına yakın Leposaviç'te karlı hava koşullarına uyulmaması sonucu meydana gelen trafik kazasında, 3 kişilik Sırp ailesinin öldüğü açıklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com