Kosova'nın Bağımsızlık Günü

Kosova'nın Bağımsızlık Günü
Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Türkiye olarak Kosova'nın siyasi bağımsızlığını ve ekonomik kalkınmasını yürekten destekliyoruz"

ANKARA (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kosova'nın giderek daha fazla ülke tarafından tanınmasının ve ekonomik refahının artmasının sadece Kosova için değil bütün Balkanlar için daha huzurlu daha müreffeh bir gelecek anlamını taşıdığını belirterek, "Biz de Türkiye olarak Kosova'nın siyasi bağımsızlığını ve ekonomik kalkınmasını yürekten destekliyoruz" dedi.

Kosova'nın Bağımsızlık Günü münasebetiyle Swiss Otel'de düzenlenen resepsiyonda konuşan Yılmaz, Kosova'nın Türkiye için oldukça önemli bir ülke olduğunu dile getirdi. 

İki ülke halkları arasında çok köklü bağların olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye ve Kosova'nın bir çok ortak değeri paylaştığına işaret etti. Yılmaz, "Hiçbir  saymasak da Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'dan bahsediyoruz. Bütün bunları düşündüğünüz zaman Türkiye ve Kosova'nın kardeş iki ülke, kardeş iki millet olduğunu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Kosova'nın giderek daha fazla ülke tarafından tanınmasının ve ekonomik refahının artmasının sadece Kosova için değil bütün Balkanlar için daha huzurlu daha müreffeh bir gelecek anlamını taşıdığını belirten Yılmaz. Biz de Türkiye olarak Kosova'nın siyasi bağımsızlığını ve ekonomik kalkınmasını yürekten destekliyoruz" ifadesini kullandı.

Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri de Arnavutluk ve Kosova'nın bağımsızlıklarını kazandığı 1999 ve 2008 yılını hatırlamanın çok önemli olduğunu belirterek, Kosova'da deyince demokrasi adına ilerlemeler kat eden bir ülkeden bahsedildiğini dile getirdi. 

Kosova'nın bağımsızlığının tanınma talebine olumlu yanıt veren 106 ülkenin de bu gece hatırlanması gerektiğini ifade eden Tahiri, "Bu gece Türkiye Başbakanı Erdoğan'a Kosova'ya destek verdiği için teşekkür etmeme izin verin" diye konuştu. Tahiri, Kosova'nın Türkiye ile olan ilişkileri gibi Arnavutluk'la olan ilişkilerinin de devam etmesi temennisinde bulundu.

Kosova'nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu'nun ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona şair Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon'un yanı sıra diplomatik misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com