Köy çocukları kentlilere fark attı!

Köy çocukları kentlilere fark attı!
TÜİK'in "Türkiye Sağlık Araştırması" çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

TÜİK'in sağlık araştırmasında kırsalda yaşayan çocuklar, 8 ayrı hastalık türünde de kentteki akranlarına göre daha sağlıklı çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) sağlık araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

TÜİK'in 2012 yılı Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarından derlenen bilgilere göre, araştırma için kentsel yerlerde 8 bin 928, kırsal yerlerde 3 bin 232 hanede yüz yüze görüşme yapıldı.

Göz, ağız ve diş, cilt, işitme, ruh sağlığı gibi 8 ayrı hastalık ve sağlık sorununun ele alındığı araştırma, tüm kategorilerde kırsal yerlerde yaşayan çocukların, kenttekilere göre daha sağlıklı olduklarını ortaya koydu.

Kentte yaşayan çocukların (7-14 yaş) yüzde 27'si ağız ve diş sağlığı sorunu yaşıyor. Bu oran kırsal yerlerdeki çocuklarda yüzde 20'ye düşüyor. Göz ile ilgili sorun yaşayan çocukların oranı kırsal yerlerde yüzde 8,8 olurken, kentte yaşayan çocuklarda yüzde 13'e çıkıyor.

Aynı şekilde mikroplu hastalıklar, cilt hastalıkları, beslenme ile ilgili hastalıklar, işitme sorunları, ruh sağlığı sorunları ve kas iskelet sistemi hastalıkları kentli çocuklarda, kırsal yerlerdeki akranlarına göre daha fazla görülüyor. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com