Köy imamının ''süsleme ve ahşap oymacılığı'' ilgisi

Köy imamının ''süsleme ve ahşap oymacılığı'' ilgisi
Kütahya merkeze bağlı Turgutlar köyü camisinin imamı, kaldığı lojmanın altında kurduğu atölyede cami süslemeleri, nakış kalıpları ve ahşap oymalar yapıyor, köylülerin traktör römorklarını boyuyor. İmam, bu vesileyle köylülerle birebir sohbet imkanı da bu

Kütahya merkeze bağlı Turgutlar köyü camisinin imamı, kaldığı lojmanın altında kurduğu atölyede cami süslemeleri, nakış kalıpları ve ahşap oymalar yapıyor, köylülerin traktör römorklarını boyuyor. İmam, bu vesileyle köylülerle birebir sohbet imkanı da buluyor.
İmam Osman Arslan (45), çocukluğundan bu yana el becerileri konusunda birtakım çalışmaları olduğunu bildirdi.
Lojmanın alt katını atölyeye dönüştürüp cami süslemeleri için nakış kalıpları ve ahşap oymalar yaptığını anlatan Arslan, çalışma yaptığı sürede bir kompresör alarak atölyesini zenginleştirdiğini söyledi.
Arslan, atölyesinde yürüttüğü ahşap oymacılığını geliştirmek istediğini ifade ederek, ''Yaptığım eserleri sergi açarak izlenime sunmayı hedefliyorum'' dedi.
Özellikle görev yaptığı yerlerdeki camilerin iç mekan süslemeleri konusundaki eksiklikleri gidermeye çalıştığını dile getiren Arslan, atölyesindeki kompresörü kullanarak araç boyacılığında da kendisini geliştirmeye çalıştığını bildirdi.
Arslan, şöyle konuştu:
''Bu işe atölyemdeki kompresörle traktör römorku boyayarak başladım. Bu konuda komşularımıza yardımcı olduğumuz zamanlar oldu. Otomobilimin boyaya ihtiyacı vardı. Sanayi sitesine gittiğimde istedikleri ücret bütçeme fazla geldi. Bunun üzerine kendi aracımı kendim boyadım, sadece boya masrafıyla bu işi hallettim. Güzel de vakit geçirdim ve benim için iyi bir getirisi oldu.''
-''İMAMLAR GÖREV YAPTIKLARI YERE BAĞIMLI''-
İmamların görev yaptıkları yerlere günün 24 saati bağımlı olduğunu, başka bir iş yapma ya da iki namaz saati arasında bir yere gidip gelmelerinin pek mümkün olmadığını ifade eden Arslan, bu zamanı değerlendirmek için birkaç komşusunun römorkunu boyadığını aktardı.
Arslan, el becerilerindeki çalışmalarına köy halkının olumlu yaklaştığını belirterek, şöyle devam etti:
''Çünkü hiçbir iş yapmayıp, böyle kenarda duranla, el becerisi olup birtakım işler yapanlara halkımız, farklı gözle bakıyor. Yaptığım işlerin insanlarla diyalog kurmakta bana büyük yararı oldu. Yerine göre cami içinde, dört duvar arasında yapamadığım görevi, bu el becerileri sayesinde birebir sohbetle yerine getiriyorum. Benim için bu bakımdan el becerilerinin ayrı bir değeri var.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
      Çok Okunanlar
        Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
        Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
        E-Posta: info@sansursuzhaber.com