Köy kızlarının elinden çıkan ipek halılar büyük ilgi görüyor

Köy kızlarının elinden çıkan ipek halılar büyük ilgi görüyor
Amasya'nın Sarıyar köyünde yaklaşık 40 yıldır devam eden "ipek halı kursu"nda Osmanlı motifleri ile bezenerek dokunan ipek halılar, İstanbul Kapalıçarşı'da özellikle yabancı turistlerden rağbet görüyor

AMASYA (AA) - FATİH MEHMET KÜRKÇÜ - Amasya'nın Sarıyar köyünde Amasya Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık 40 yıldır devam eden "ipek halı kursu"nda Osmanlı motifleri ile bezenerek dokunan ipek halılar, İstanbul Kapalıçarşı'da özellikle yabancı turistlerden rağbet görüyor.

Merkeze 45 kilometre mesafedeki 52 haneli Sarıyar köyünde sürdürülen kursta dokudukları ipek halılardan önemli sayılabilecek gelir elde eden kursiyerler, çeyizlerini tamamlamalarının yanı sıra aile bütçelerine de katkı sağlıyor. Yılda yaklaşık 50 halı dokunan köyden gönderilen ipek halılar, yabancı turistlerce satın alınarak yurt dışında da görücüye çıkıyor.

Kurs eğitmeni Tutku Akbaba (45), AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir tezgahta iki genç kızın üretim yaptığını ve ortalama bir halının yapımının yaklaşık 3 ay sürdüğünü belirtti.

Akbaba, köyde 40 yıldır ipek halı dokunduğuna değinerek, "Bu dönem dokuma 9 tezgahta 15 kursiyer tarafından yapılıyor. Üretim anadan kızlara geçiyor. Köyümüzde genç kızlarımız ipek halı dokuyarak hem aile bütçelerine katkı sağlıyor hem de kendilerine çeyiz yapıyor. Evlerinde halı dokuyan kursiyerlerimiz de mevcut" dedi.

Halı tezgahlarının ve yün ipeklerin Kayseri'den geldiğini anlatan Akbaba, ürünlerin ise İstanbul'daki Kapalıçarşı'daki mağazalarında satışa sunulduğunu belirtti.

- "Halıların fiyatları 5 ile 10 bin lira arasında"

Yurt dışına da halı satıldığını kaydeden Akbaba, "Halılarımızda Türk Osmanlı motifleri ile bitki ve hayvan motifleri kullanıyoruz. Halılarımıza özellikle yabancı turistlerin ilgi göstermesi bizi mutlu ediyor. Bir tezgahta iki kızımız halı dokumakta ve 845 ilmekli bir halıyı 2-3 ayda bitirmekteler. Halıların fiyatları ise ebadı ve motifine göre 5 ile 10 bin lira arasında değişmekte" ifadelerini kullandı.

Yapımı tamamlanan halıların zaman geçirilmeden İstanbul'a gönderildiğini ifade eden Akbaba, "Halılarımız çok değerli. Bunun için ne olur ne olmaz düşüncesiyle kursumuzda ipek halı bırakmıyoruz. Tamamlanan halıları vakit geçirmeden hemen gönderiyoruz" diye konuştu.

Kursiyerlerden Sevilay Kurt (22) ise 10 yıldır halı dokuduğunu ve işini çok severek yaptığını ifade ederek, "Halı dokumayı çok seviyorum. Buradan elde ettiğim kazanç ile hem aileme katkı sağlıyorum hem de çeyizimi yapıyorum. Halı dokumak çok zevkli bir iş. Ben yaklaşık bir yılda öğrendim" diye konuştu.

Dokuduğu bir halıdan ortalama 2 bin lira kazanç elde ettiğini anlatan Kurt, ayrıca ilkokuldan sonra halı kursuna başladığı için yarım bıraktığı eğitimini açıköğretimle sürdürdüğünü söyledi.  

Ablası Lale Karagöz ile 7 yıldır halı kursuna geldiğini ifade eden Yeşim Karagöz (21) de halı dokumacılığını öğrenene kadar birtakım güçlük yaşadığını ancak öğrendikten sonra gözü kapalı işini yapabildiğini dile getirdi.

- "Kazancımız ile traktör, otomobil aldık"

Kursiyerlerden evli ve bir çocuk annesi Leyla Çulha (28) ise ablaları gibi kendisinin de 11 yıldır halı dokuduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Sarıyar köyü deyince akla ipek halı geliyor artık. Eskiden kurs mevcudu 30 kişiyi geçiyordu, kalabalıktı. Evlenen gidiyor. Giderek kursiyer sayısı azalıyor. Biz 4 kız kardeş halı dokumacılığı yaptık ama daha sonra evlenen gitti. Kazancımız ile eve traktör aldık, ihtiyaçlarımızı giderdik, çok sıkıntılarımızı atlattık. Samanlık ve ahır yaptırdık. Otomobil aldık. Herkese halı dokumacılığını tavsiye ederim."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com