Köy Neden Boşaltılıyor?!.

Köy Neden Boşaltılıyor?!.
Etibor Maden işletmesinin Emet Çalcağıl Köyün'de faaliyete geçtiği tarihten bu yana Çalcağıl Köyü'nün yaklaşık 20 bin dekar arazisine kamulaştırma yolu ile işletme tarafından el konulduğu, köy arazisine kamulaştırma yolu ile el konulması ned

Etibor Maden işletmesinin Emet Çalcağıl Köyün'de faaliyete geçtiği tarihten bu yana Çalcağıl Köyü'nün yaklaşık 20 bin dekar arazisine kamulaştırma yolu ile işletme tarafından el konulduğu, köy arazisine kamulaştırma yolu ile el konulması nedeniyle köylülerin tarım yapamadığı ve işletmenin arazisini kamulaştırdığı köylüleri işletmede istihdam etmediği için köyün göç vermeye başladığı ve böylece köy nüfusunun 8 kat azaldığı öğrenilirken, ayrıca konunun TBMM'ye taşındığı da ifade edildi.
Kütahya'nın Emet ilçesinde bulunan Çalçağıl Köyü'nün Etibor Maden işletmesinin faaliyet sahasına yakın olan ve işletmenin ilk faaliyete açıldığı 1969 yılından bu yana yaklaşık 20 bin dekar arazisine kamulaştirma yolu ile el konulduğunu savunan Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık konuyu soru önergesi ile TBMM'ye taşıdı.
İşletmenin üretim faaliyetlerinden olumsuz etkilenen ve tarım arazileri kamulaştırılan köy sakinlerinin, Etibor maden işletmesinde istihdam edilmemesinden dolayı köy nüfusunun 8 kat azaldigi, köy yerleşim alani ve arazilerinin bir kısmının daha kamulaştırılacağı yönündeki haberler ve koyün gelecegine ilişkin belirsizliklerin köyde yaşayan vatandaşları tedirgin ettiğini belirten Işık, konun aydınlatılmasını istedi.
Çalçağıl Köyü'nde yaşayan insanların gelecek korkusu yaşadığını belirten Işık, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'e şu soruları yöneltti:
“1. Etibor Maden işletmesinin faaliyete gectiği tarihten bu yana Çalcağıl Köyünün kamulaştırılan toplam arazi miktan ne kadardir? 2.Çalcağıl Köyü'nde son dönemde kamulaştırılması düşünülen arazi var mıdır? 3.Var ise kamulaştırılması düşünülen arazi miktarı ve kamulaştırma birim fiyatı ne kadardır? 4.Birim kamulaştırma bedelinin 2400 TL/da olarak belirlendigi ve bunun son derece düşük bir ücret oldugu iddiaları dogru mudur? 5.Anılan Köyün taşıma karan alınmış mıdır? Alındı ise köy ne zaman ve nereye taşınacaktır? Bu konuda köy sakinlerinin muvafakatı alınmış mıdır? 6.Çalcağıl Köyün sakinlerinin veya birinci derece yakınlarının Etibor maden isşetmesinde oncelikli olarak istihdam edilmelerine yönelik bir çalışmanız var mı? Varsa çalışma ne aşamadadır? Yoksa bu yönde bir düzenleme yapılabilir mi?
7.İşsizlik nedeniyle nüfusu 480 kişiden 60 kişiye gerileyen koyön gelecegi ve köoy sakinlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi açısından, Bakanlığınızca ne türalınmış yada alınmaktadır?”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com