Köy Odası Geleneği ''İletişim Evi'' İle Tersine Döndü

Köy Odası Geleneği ''İletişim Evi'' İle Tersine Döndü
Kütahya'nın Tavşanlı ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Çaltılı köyünde yaşayan bir grup vatandaş, çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için gelenlerin konaklaması amacıyla ilçe merkezinde ''iletişim evi'' açarak, köy odası geleneğini tersine döndür

Kütahya'nın Tavşanlı ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Çaltılı köyünde yaşayan bir grup vatandaş, çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için gelenlerin konaklaması amacıyla ilçe merkezinde ''iletişim evi'' açarak, köy odası geleneğini tersine döndürdü.
İletişim evini kuran kişilerden Mustafa Kahraman, köyden her gün onlarca kişinin resmi ve özel işlerini halletmek amacıyla Tavşanlı'da geldiğini söyledi.
Tavşanlı'da yaşadığını belirten Kahraman, evi öncelikle köyden iş için ilçe merkezine gelenlerin barınma ve konaklama ihtiyacının karşılanması amacıyla kiraladıklarını bildirdi.
Kahraman, bu işlevi genişletip evi, köy yararına bazı hizmetlerde bulunmak üzere buluşma noktası haline getirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
''Köyümüzden Tavşanlı'ya maaş almak ya da çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için gelenler bu evde vakit geçiriyor, hatta bazıları konaklıyor. Kimileri ise köy minibüsünün saatini burada bekliyor. Bu evimiz günün 24 saati açık, her gün bir nöbetçimiz var. Tüm ihtiyaçlar nöbetçiler tarafından karşılanıyor.
Evi açmamızın bir diğer amacı da köyümüzle daha önce Tavşanlı'ya göç etmiş arkadaşlarımızın iletişimini sağlamak. Bakla festivali, mezarlığın düzenlenmesi, cami minaresinin boyanması, mahalle fırınları ve su kuyularının onarımı gibi köyümüzde yapacağımız işleri burada konuşup kararlaştırıyoruz.''
Köyde yaşayan ve maaş almak için geldiği Tavşanlı'da iletişim evine uğrayan Ahmet Sarıkaya da bu hizmetten memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Daha önce emekli maaşını almak için Tavşanlı'ya geldiğinde minibüsü beklerken vakit geçirecek yer bulmakta sıkıntı yaşadığını anlatan Sarıkaya, ''Minibüs akşam hareket ettiği için uzun bir zaman Tavşanlı'da olmak zorundayız. Maaşımı aldıktan sonra alışverişi bitirip kalan zamanımızda bu eve gelerek dinleniyoruz. Akşam minibüsle köye dönüyoruz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com