Köy tavukçuluğu kayıt altına alınıyor

Köy tavukçuluğu kayıt altına alınıyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Yazıcıoğlu:

BOLU (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Nahit Yazıcıoğlu, "Köy Tavukçuluğunda Yalancı Tavuk Vebası Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu" Projesi kapsamında köylerdeki kanatlıların kayıt altına alınacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında pilot bölge seçilen Dörtdivan ilçesinde aşılama çalışması başlatıldı.

Çalışmaları inceleyen Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Newcastle hastalığının Türkiye'de yaygın olarak görülen ve kanatlılarda önemli ekonomik zararlara neden bir hastalık olduğunu belirtti.

Bu hastalık nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve AB kriterlerini esas alan bir çok ülkeye, kanatlı eti ihracatının yapılamadığını vurgulayan Yazıcıoğlu, "Bakanlığımızca söz konusu hastalığın ve eradikasyonunun sağlanması amacıyla öncelikle kanatlı sektörünün yoğun olduğu bölgelerden başlayarak, ari bölgeler oluşturulması, sonrasında ise bu ari bölgelerin birleşerek tüm ülkeyi kapsaması hedeflenmektedir" diye konşutu.

Yazıcıoğlu, bu amaçla bakanlıkça belirlenen yerlerde pilot uygulama yapmak üzere "Köy Tavukçuluğunda Yalancı Tavuk Vebası Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu" Projesinin başlatıldığını söyledi.

Afyon'un Başmakcı, Ankara'nın Kazan, Balıkesir'in Bandırma, Bolu'nun Dörtdivan, İzmir'in Kemalpaşa ve Sakarya'nın Kaynarca ilçelerinin bu projede pilot bölge olarak seçildiğini dile getiren Yazıcıoğlu, bu bölgelerde yapılacak aşı sonuçlarına göre uygulama alanının genişletileceğini kaydetti.

Yazıcıoğlu, projenin, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği ile Yumurta Üreticileri Merkez Birliği tarafından desteklendiğini anlatarak, "Proje kapsamında, köy kanatlıları kayıt altına alınacak, yetiştirme ve beslenme şekilleri belirlenecek, hastalık hakkında eğitim faaliyetleri yürütülecek ve köylerde yaşayan kanatlılar, hastalığa karşı yılda 3 kez aşılanacak" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com