Köyler Mobese ile izlenecek

Köyler Mobese ile izlenecek
Manisa'nın Saruhanlı ilçesi Jandarma Komutanlığı tarafından belde ve köylere kurulan MOBESE kameralarının izleme merkezi, Vali Halil İbrahim Daşöz'ün de katıldığı törenle açıldı.

Saruhanlı Kaymakamlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı ve belde belediye başkanları ile köy muhtarlıkları arasında "Belde-Köy İzleme Sistemi Projesi" (Bel- Köy- İzsis) protokolü imzalandı.

İlk aşamada 5 belde ve 5 köyde hizmete giren MOBESE kameralarının izleme merkezi açıldı. İlçe Jandarma Komutanlığı bahçesinde düzenlenen protokol ve açılış törenine Manisa Valisi Daşöz’ün yanı sıra, Manisa Jandarma Alay Komutanı J. Alb. Vural Erol, Saruhanlı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen İlyas Pekdemir, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, siyasi parti temsilcileri, belde belediye başkanları, daire amirleri ve köy muhtarları katıldı.

İlçe Komutanı Jandarma Üsteğmen İlyas Pekdemir törende yaptığı konuşmada, "Jandarma Komutanlığı son 5 yılın verilerine göre Saruhanlı ilçesi, kişilere karşı işlenen suçlarda 2. sırada, mala karşı işlenen suçlarda ise 8. sırada yer almaktadır." dedi.

Artan nüfus ile dışarıdan aldığı göç sebebiyle bölgede olması muhtemel güvenlik zafiyetlerin önüne geçmek ve meydana gelen olaylara zamanında müdahale ederek, suçların önlenmesi ve faillerin yakalanması maksadıyla Saruhanlı belde ve köylerinde internet tabanlı, güvenlik amaçlı izleme ve kayıt sistemi projesini geliştirdiklerini belirten Komutan Pekdemir, “Saruhanlı merkez, kasaba belediye başkanlarımız ve köy muhtarlarımızla işbirliği içerisinde uygulamaya geçtiklerini, şuan itibariyle projenin fiilen 5 belde ve 5 köyde hizmete girdi" dedi.

Kaymakam Kadir Sertel Otcu ise, "Belde ve köylerimizi içine alacak şekilde jandarmanın sorumluluk sahası içerisinde bir izleme sistemi, kamera sistemi, kayıt sistemi kurulabileceğini düşündük ve değerlendirdik. Bu amaçla gerekli çalışmalar yapılarak belde belediye başkanlarıyla görüşüldü, köy muhtarlarımızla görüşüldü ve bu şekilde proje hazırlandı." dedi.

Manisa Jandarma Alay Komutanı J. Alb. Vural Erol da, emniyet ve asayişe katkı sağlayacaklarına inandıkları projenin açılışında bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Bizler jandarma olarak bu mesleğe girerken halkın, vatandaşımızın malını, canını ve ırzını korumaya ant içerek girdiklerini, hatta bu uğurda canımızı vermeyi ant içerek göreve başladık." diye konuştu.

Projenin Saruhanlı belde ve köylerinde suç ve suçluyla mücadelede çok büyük katkıları olacağını inandığını belirten Vali Daşöz, “Bir kere böyle bir sistemin kurulmuş olması başta caydırıcı bir etki yapacaktır. İnsanlar daha suç işlemeden, suç işlemeyi aklından bile geçirmeyecektir. İkincisi de suç işlendikten sonra bile güvenlik güçlerimizin müdahalesini hızlandıracak ve suçluyla daha etkin bir mücadele imkanı getirecek. Bu vesileyle emeği geçen başta Kaymakamı'mıza, ilçe jandarma komutanımıza, belediye başkanlarımıza ve köy muhtarlarımıza projeye katkıları için teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından protokol imzalanarak, açılış kurdelesi kesildi. Vali Daşöz ve beraberindekiler jandarmanın köylerde kurduğu MOBESE kamelarının izleme merkezine geçerek burada canlı olarak köy ve beldeleri izledi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com