Köylü tarihi saat nöbetinde

Köylü tarihi saat nöbetinde
Kütahya'nın Simav ilçesinde bir camideki 2 asırlık tarihi saat, cami cemaati tarafından koruma altında tutuluyor.

 Kütahya'nın Simav ilçesinde bir camideki 2 asırlık tarihi saat, cami cemaati tarafından koruma altında tutuluyor.
Simav'a 25 kilometre uzaklıktaki Yağıllar köyündeki 200 yıllık tarihi saatin birkaç yıl öncesine kadar çalıştığını ifade eden cami cemaatinin önde gelenlerinden Saim Barış (55), köyün kuruluşu ile yaşıt saatin 200 yıl önce köyün önderleri tarafından Bursa'dan deve sırtında getirilip Büyük Camii'ndeki şimdiki yerine yerleştirildiğini bildirdi. Birkaç yıl önce hırsızların tarihi saati alıp götürme teşebbüsünü fark ettikten sonra cemaat olarak daha dikkatli davranmaya çalıştıklarını ifade eden Saim Barış,
"Ne yazık ki bu teşebbüs esnasında hırsızlar tarihi saatimizin saf altından gongunu çalıp götürmüşler. Gongu alındıktan sonra tarihi saatimizin çalışması da bozuldu. Sık sık arıza yapmaya başladı. Şimdi ise artık çalışmıyor. Bizler de atalarımızdan miras kalan tarihi saatimizi koruma altında bulunduruyoruz. Cami cemaatimizin görevlendirdiği birisi gelip sürekli kontrol ediyor. Yatsı namazından sonra giriş kapısını kilitliyoruz" dedi.
2 asırlık tarihi saatin en büyük özelliklerinden birisinin saat başı tüm köyden duyulacak şekilde ses çıkarması olduğunu dile getiren Saim Barış, "Mesela gündüz saat 8.00 de gonk 8 kez, 9.00 da 9 kez çalardı. Akşam 12'den sonra saatin gonk sesi cemaati rahatsız etmemek için susardı. Köyümüzde vatandaşlar saatin kaç olduğunu tarihi saatten çıkacak gonk sayısına göre anlardı" dedi.
Arızalı tarihi saati yaptırmak istediklerini ancak köye getirdikleri ustaların saati tamir edemediklerini ifade eden Barış, "Köyümüzün simgesi tarihi saate şimdi gözümüz gibi bakıyoruz. Bizim için çok değerli. Atalarımızın yadigarı. Onu kimseyle paylaşmak istemiyoruz" diye konuştu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com