Köylüler, demirci çayı üzerine köprü istedi

Köylüler, demirci çayı üzerine köprü istedi
Demirci ilçesine bağlı Yenice köyü sakinleri, 500 metre uzaklıktaki Salihli Demirci karayoluna bağlantıları olmadığı için 45 kilometrelik dağ yolunu katetmek zorunda kalıyor. Köy muhtarı Karaşahin, dereyi yazın hayvan sırtında geçebildiklerini belirterek

Demirci ilçesinin Yenice köyü sakinleri, Demirci ya da komşu köylere gitmek için yıllardır köylerini ana yola bağlayan bir bağlantı olmadığı için tam bir saatte 45 kilometrelik dağ yolunu katediyor.

Ulaşımın güçlüğü dolayısıyla çoğu zaman Demirci Salihli karayoluna 500 metre mesafede olan köylerine gitmek için arada kalan dereyi yaya geçmeyi tercih eden köylüler, daha rahat ulaşım için köyleri ile Salihli karayolu arasındaki Demirci Çayı'nın üzerine bir köprü ve bağlantı yolu yapılmasını istedi.

Köy muhtarı Nurullah Karaşahin, köylerinin yanından geçen ana yola köprü ve bağlantı yolları olmadığı için çıkamadıklarını ve bu nedenle sürekli zor bir seçim yapmak durumunda kaldıklarını ifade etti. İlçe merkezi ve çevre yerleşimlere ulaşım için ya 45 kilometrelik zorlu dağ yolunu kullanmak ya da özellikle kışın su miktarı artan çayı yaya geçmenin güçlüğü ve tehlikesine katlanmak zorunda olduklarını ifade eden Karaşahin, ''Dereyi yazın hayvan sırtında geçebiliyoruz ancak kışın bu mümkün olmuyor. Acil işimiz olduğunda dereyi yaya geçiyoruz. İlçede eğitim gören çocuklarımızı da geliş gidişlerinde büyükleri sırtında geçiriyor'' dedi.

Karaşahin, köylerine acilen ana yolla bağlantılarını sağlayacak bir köprü yapılmasını istediklerini, yapılacak bu yatırımın sadece kendi köylerinin değil 7–8 köyün ulaşımını rahatlatacağını belirtti. Karaşahin, bu konuda gerekli başvuruları yaptıklarını, yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını beklediklerini söyledi.

Demirci Kaymakamı Yalçın Sezgin de Yenice köyünün Salihli Demirci karayolunun hemen karşısında yer aldığını ve bu karayolu ile köy yerleşimi arasından Demirci Çayı'nın geçtiğini belirtti. 

Bu çay üzerinde yapılacak bir köprüden sadece Yenice köyünün değil bu güzergahtaki 8 köyün de faydalanacağını kaydeden Sezgin, bu konudaki ihtiyacı daha önce ilgili makamlara ilettiklerini kaydetti.  (VİK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com