Köylüler HES barajı şantiyesini bastı

Köylüler HES barajı şantiyesini bastı
Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'ne bağlı Aşağı Doluca köylüleri, yapımı devam eden Pembelik HES ve baraj inşaatını basarak, önce basın açıklaması yaptı daha sonra da bir iş makinasını tahrip etti.
Arazilerinin büyük bölümü Pembelik HES ve baraj gölü altında kalacak Nazimiye İlçesi'ne bağlı Aşağı Doluca Köylüleri, Peri suyu üzerinde yapımı devam eden baraj inşaatını bastı.

Köylüler üzerinde "Doğamız, kültürümüz ve tarihimiz ve geleceğimiz için Başkaldırıyoruz" yazılı pankartı taşıyarak baraj şantiyesi önünde kadar yürüdü. 
 
Tunceli'nin Nazimiye ile Elazığ'ın Karakoçan İlçesi arasında yer alan Peri vadisinden geçen Peri Suyu üzerinde yapımı devam eden Pembelik HES baraj gölü altında kalacak yaklaşık 5 köyde yaşayan çok sayıda köylü, Aşağı Doluca Köyü'nde toplandı.

Yaklaşık 200 köylü, yürüyerek Pembelik HES Şantiyesi'ne girmek istedi. Ancak yolların tel örgü ve kumlar ile kapatılması nedeniyle Elazığ'ın Karakoçan İlçesi sınırlarına geçen köylüler, araçlar ile bir süre farklı bir güzergahtan şantiyeye girmeye çalıştı.

Köylüler, Pembelik Şantiyesi'ne yakın bir yerde araçlardan inerek pankartlar eşliğinde slogan atarak baraj şantiyesinin kapısının önüne kadar geldi. Baraj şantiyesi önünde toplanan Aşağı Doluca ve çevre köylüleri, burada basın açıklaması yaptı.
 
İlk olarak konuşan Aşağı Doluca Köyü sakinlerinden Hasan Arslan, şantiyede görevli özel güvenlik elemanlarının köylülere baskı uyguladığını ve bazı köylüleri dövdüklerini öne sürerek, "Peri Vadisi üzerinde yapılacak barajlara karşı köylülerimizin mücadelesi çok uzun süredir kararlılıkla sürüyor. Köylülerimizin aylardır süren direnişi karşısında mahkeme bir karar vererek, aceleden kamulaştırma yapılamayacağı kararını vermiş, ancak gerek devlet, gerek baraj yapımını üstlenen firmalar, bu kararlara uymamakta ve bütün bölgeyi tel örgüler ile çevirerek köylünün arazisini yasadışı olarak işgal etmiş durumda. Yasadışı olarak arazilerimize el koyan HES barajını yapan firmalar, bununla da yetinmeyip özel güvenlik elemanlarıyla köylülere baskı uygulayıp, dövüyorlar. Biz direnmeye devam edeceğiz, barajın yapılmaması için her türlü direnişi göstereceğiz" dedi.
 
Daha sonra Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan ise yaptığı konuşmada, köylülerin HES direnişini her zaman destekleyeceklerini belirterek şöyle konuştu: 
 
"Pembelik HES şantiyesinde barajı yapan firmanın paralı asker gibi çalıştırdığı özel güvenlik elamanları, hala köylülere saldırmaya devam ediyor. Köylülerin topraklarını, gözlerini, kar hırsı bürümüş, patronlar için savunan bu özel güvenlik elemanları hiçbir yasayı dinlemeden her türlü baskıyı uygulamaktadır. Köylülere geri adım attırmak isteyen şirket yetkilileri, her türlü oyunu oynamakta. Ancak köylüler her şeye rağmen arazilerine sahip çıkıyor ve baraj yapılmaması için büyük bir direniş sergiliyor. Şu an Peri Vadisi üzerinde 6 HES projesi devam etmekte. Yakın bir zamanda yeni bir HES projesinin daha Peri Vadi'sinde yapılması için karar alındı ve ihalesi yapıldı. Devlet bu güzelim toprakları tamamen sular altında bırakarak, buraları insansızlaştırmak istiyor. Ama bizler de barajların yapılmaması için her türlü demokratik eylemi yaparak, köylüler ile birlikte direnmeye devam edeceğiz."
 
Basın açıklamasından sonra bir süre slogan atarak yürüyen kalabalık, daha sonra araçlara binerek dönüşe geçti. Dönüş yolunda bir grup genç araçtan inerek yol kenarında bulunan ve baraj şantiyesine ait olan bir iş makinasını taşlarla tahrip etti.

Bu durumu fark eden baraj şantiyesi yakınlarındaki Koçyiğitler Jandarma Karakolu'ndaki askerler, havaya kısa süreli ateş açması üzerine gençler tekrar araçlarına binerek bölgeden ayrıldı. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com