Köylüler 'Köy'süz Kalacak

Köylüler 'Köy'süz Kalacak
Etibor Maden İşletmesi sahası kenarında yer alan Kütahya ili Emet ilçesi Çalcağıl köyünün, boşaltıldığını ve köyün tamemen ortadan kaldırılmak istenildiğini daha önce Akis Gazetesi olarak gündeme taşımıştık. 1969 yılından beri bilinçli bir şekilde arazi

Etibor Maden İşletmesi sahası kenarında yer alan Kütahya ili Emet ilçesi Çalcağıl köyünün, boşaltıldığını ve köyün tamemen ortadan kaldırılmak istenildiğini daha önce Akis Gazetesi olarak gündeme taşımıştık. 1969 yılından beri bilinçli bir şekilde arazisi kamulaştırılan ve halkı Etibor Maden İşletmesi tesislerinde çalıştırılmayan Çalcağıl köyünün, başka yere taşınacağı Köy Muhtarı Bahattin Özata tarafından açıklandı.
-AKİS GAZETESİ OLARAK KÖYÜN BOŞALTILDIĞINI BELİRTMİŞTİK-
Etibor Maden İşletmesi sahası kenarında yer alan Kütahya ili Emet ilçesi Çalcağıl köyünün, 1969 yılından bu yana yaklaşık 20 bin dekar arazisinin kamulaştırıldığı ancak; Eti Maden İşletmesine köy sakinlerinden on üç yıl önce sadece bir kişinin işe alındığı ve bu nedenle köyde göç olayarının arttığını daha önce manşetimize taşımıştık ve yetkililerin bu konuda duyarsız kalamaları gerektiğini süekli Akis gazetesi olarak belirtik; ancak yapılan son açıklamalara göre Çalçağıl köyünün taşınacağı açıklandı.
-KÖYÜN TAŞINMASI İÇİN DEĞER TESPİTİNE BAŞLANMIŞ-
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Emet Bor İşletmesi sahasında kalan Çalcağıl köyünün başka bir alana taşınması için değer tespitine başlandığı belirtildi.
Kütahya'nın Emet ilçesinin Çalcağıl köyünün muhtarı Bahattin Özata, yaptığı açıklamada, ilçe merkezine beş kilometre uzaklıktaki köyde 35 hanede yaklaşık 110 kişinin yaşadığını, son yıllarda köylülerin bir bölümünün çoğunluğu Emet olmak üzere çevredeki kentlere göç ettiğini bildirdi. Emet Bor İşletmesinin Espey maden sahasındaki açık ocaklarda maden üretimi çalışmalarının köyün içlerine kadar ulaştığını belirten Özata, bundan dolayı köyün başka bir alana taşınacağını söyledi.
Özata, Emet Bor İşletmesi Müdürlüğünce köydeki taşınmazların değer tespitlerinin yapılmaya başladığını ifade ederek, daha sonra kamulaştırma işleminin gerçekleştirileceğini ve köyün ilçe merkezinde bir bölgeye nakledileceğini ya da köylülere kamulaştırma bedellerinin verileceğini anlattı.
-TAŞINAN KÖY EMET'TE MAHALLE OLARAK BAĞLANABİLİR-
Köyde, Emet'e mahalle olarak bağlanma konusunda kanaatin hakim olduğu bilgisini veren Özata, ''Kütahya Valiliğine müracaatta bulunduk. Valilik de bu talebimizi uygun görerek, halk oylaması için İlçe Seçim Kuruluna yazı gönderdi ve Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) halk oylaması yapılmasına karar verildi'' dedi.
YSK'nin açıkladığı seçim takvimine göre, Çalcağıl köyünün Emet'e mahalle olarak bağlanması konusunda halk oylamasının 14 Kasım Pazar günü yapılacağı kaydedildi.
-ALİM IŞIK KÖYÜN
NEDEN BOŞALTILDIĞINI
SÜREKLİ SORMUŞTU-
Etibor Maden İşletmesi sahası kenarında yer alan Kütahya ili Emet ilçesi Çalcağıl köyünün, 1969 yılından bu yana yaklaşık 20 bin dekar arazisi kamulaştırıldığını Kütahya milletvekili Alim Işık, daha önce defalarca soru önergesi ile Meclis'e taşıdığını açıklamıştı. Eti Maden İşletmesine köy sakinlerinden on üç yıl önce sadece bir kişinin işe alındığı, o tarihten buyana köyde ikamet edenlere yeni bir istihdamın sağlanamadığı, köyde işe giriş için ileri sürülen Endüstri Meslek Lisesi mezunu olma şartını sağlayan gencin olmadığını savunarak köy nüfusunun başka il ve ilçere göç etmek zorunda bırakıldığını Işık, ifade etmişti.
-IŞIK, KÖYÜN GELECEĞİ İLE
İLGİ MECLİSE DEFALARCA SORU ÖNERGESİ VERMİŞTİ-
Köyün nüfusunun 500'lerden 60 kişi dolayına düştüğünü iddia edildiğini ve son dönemde köyün tamamının ve köy arazisinin bir kısmının daha kamulaştırılacağı haberlerinin köy halkını tedirgin ettiğini ifade eden Işık, köy halkının neden böyle zor durumda bırakıldığını anlayamadıklarını dile getirmişti.
Çalçağıl köyünün geleceği ile ilgi Işık, Meclise daha önce şu soru önergesini verdiğini açıklamıştı:
'1.Çalcağıl köyünün kamulaştırılacağı iddiaları doğru mudur? Doğru ise köy nereye taşınacaktır? 2.Köyün taşınması konusunda ilgili Bakanlıklarca bir karar alınmış mıdır? Alındı ise kararın içeriği nasıldır? 3.Taşınmazları istimlâk edilen köy sakinlerinin veya birinci derece yakınlarının, Eti Maden İşletmeleri bünyesinde işe yerleştirilmelerinde öncelik tanınmasına ilişkin bir düzenleme yapılabilir mi? 4.Yapılacak düzenlemede Eti Maden İşletmelerine personel alımlarında, Çalcağıl köyü nüfusuna kayıtlı taşınmaz sahipleri ile aynı köyde sonradan taşınmaz edinmiş hak sahiplerine ayrı kontenjanlar tanınarak personel istihdamı sağlanabilir mi? 5.Anılan işletmede yeni istihdam edilecek personelin bir bölümünün Lise mezunu köy sakinlerinden karşılanması sağlanabilir mi? 6.Anılan işletmede 2011 yılı personel istihdamına ve Çalcağıl köyü sakinlerinin sorunlarının çözümüne yönelik Bakanlığınız programı nasıldır? '

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com