Köylülere geçim kaynağı oluyor

Köylülere geçim kaynağı oluyor
Kütahya Belediyesi’nin 2010 yılında açtığı Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler ve Araştırma Merkezi köylülere geçim kaynağı oluyor. Köylüler tarlalarına ekonomik değeri yüksek olan bitkiler ekiyor. Arpa ve buğday hasadından daha fazla kazanıyorlar.
2010 yılında Kütahya Dumlupınar Şair Şeyhi Mahallesi’nde Kütahya Belediyesi Hekim Sinan Tıbbı Bitkiler Araştırma Merkezi kurdu. Merkezde  300’den fazla ekonomik değeri olan endemik bitki yetiştiriliyor. Ön araştırmaları yapılan ekonomik değeri olan bitkilerin Kütahya ve civarına uyum sağlayanları civar köylüler tarafından belediye aracılığıyla yetiştiriliyor. Yetiştirilen bitkiler özel kurutma alanlarında kurutuluyor. Kuruyan bitkiler özel eleklerden geçirilerek tohumlarından ayrılıyor. Labaratuvar ortamında inceleme ve araştırmaları yapılan bitkiler satışa sunuluyor. Gazetemize açıklama yapan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça şunları söyledi: “Geçmişte Kütahya’ya hizmet etmiş ülkemize malolmuş, yine Osmanlı döneminde hepimizin bildiği Şair Şeyhi diğer ünvanıyla Hekim Sinan Kütahyalıdır. Dumlupınar Şair Şeyhi mahallemizde kabri bulunmaktadır. Tıbbi bitkilerle ilgili bir kitabının olduğunu duydum. Bununla ilgili araştırma yaptığımız zaman adı Kenzül Menafi olan bu kitabı bulduk Osmanlıca’dan Türkçe’ye tercüme ettirdik. Daha sonra gördük ki gerçekten günümüzde bir çok insanın tutkusu olan organik bitkisel çaylar, tıbbi bitkilerin ilaç olarak kullanılması gibi bir çok deneyimi tecrübeyi aktarmış. Ve buradan esinlenerek onun kabrinin bulunduğu bu mekana en yakın yerde tıbbi bitkiler araştırma merkezi kuralım düşüncesi ortaya çıktı. Gördük ki bu gelecekte ülkemizinde en çok ihtiyacı olan ilaç hammaddelerinin üretiminde bir bakıma bir lokomotif görevi görecektir. Kütahya’mız aynı zamandada endemik bitkiler anlamında da Türkiye’nin en zengin yerlerinden biridir. Bu kapsamda bu araştırmalarımızı endemik bitkilerden başlayarak 600 çeşit bitkiyi hedef aldık. Ve 2010 yılında içinde bulunduğumuz mekanı 11 dönüm olarak planladık. Herbir bölgede de plot uygulama alanlarında bitkiler yetiştiriyoruz. Önemli olan burada sadece bizim üretmemiz değil, bunu ekonomiye kazandırmak. Şu anda artık tarlalar Kütahya’da pazara uygun çiftçilerimiz tarafından ekiliyor. Ve ekonomik kazanç elde edilmeye başlandı.”dedi.
 Bu tarlalarda çiftçiler tarafından belediye aracılığıyla ada çayından kekiğe, ekinezyadan aynı sefa bitkisine kadar pek çok bitki türü ekiliyor. Çalışmalar hakkıda bilgiler veren Kütahya Belediyesi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi Tıbbi Bitkiler Uzmanı Nazım Tanrıkulu şunları söyledi: “Merkezimizde şifalı bitkilerin koleksiyonu anlamında üretimini yapıyoruz. Ticari değeri olan bitkilerimizi de  tarla şartlarında köylülerimize ürettiriyoruz. Türkiye’de şimdiye kadar doğadan toplama yöntemiyle şifalı bitkiler elde ediliyordu. Bunların ticareti bu şekilde yapılıyordu. Çoğu zaman yanlış toplanan bitkilerde ticarete sunulduğu için baştan sona bir yanlış zinciri devam ediyordu. Biz burada doğru tanımlanmış bitkileri yetiştiriyoruz. Ticari değeri olanları da tarlalarımızda üretim yapıyoruz. Gördüğünüz gibi köylülerimiz yara ve yanık tedavisinde kullanılan aynı sefa çiçeğinin hasadını yapıyorlar. Daha sonrada kurutmaya götürüyoruz. Biz 160 dekarlık bir alanda adaçayı, kekik, ekinezya, aynı sefa, Kütahya’ya özel mürver bitkisinin ve diğer çörekotu gibi bitkilerin tarımını yaptık. İnsanlarda bu civar köylerdeki köylülerimizde bunların tarımını yapıyorlar. Şeker pancarı ve buğdaygillere alternatif olarak gelir kaynağı olarak iyi bir yolda ilerliyoruz.”dedi.
Köylülerde  durumdan oldukça memnun. Yıllardır tarlalarına arpa, buğday, şekerpancarı eken köylüler, tarlalarına şifalı bitkileri ektiklerinde daha fazla gelir elde ettiklerini söylüyor. Fatma Karca isimli çiftçi şunları söyledi:“Burda şifalı bitkiler üzerinde çalışıyoruz. Belediyenin bize verdiği bu katkıdan bizde yararlanıyoruz. İşimizden çok memnunuz. Aynı sefa topluyoruz. Başka çeşit bitkilerde var. Kekik olsun, ada çayı hep onları hepsini yaptık. Arpadan buğdaydan daha iyi gelir elde ediyoruz.”dedi
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com