Köyün içme suyuna siyanür sızdığı iddiası

Köyün içme suyuna siyanür sızdığı iddiası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'nın, Kütahya'da bir gümüş tesisindeki kazanın ardından içme sularına siyanür sızdığı iddiası Köprüören köyü sakinlerini ikiye böldü.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'nın, Kütahya'da bir gümüş tesisindeki kazanın ardından içme sularına siyanür sızdığı iddiası Köprüören köyü sakinlerini ikiye böldü.
Çevre Mühendisleri Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kütahya'da Eti Gümüş AŞ'ye ait işletmede 7 Mayıs'ta siyanürlü çamur barajında meydana gelen kaza sonrasında, siyanürün yer altı suyuna karışıp karışmadığını tespit etmek için bölgedeki içme suyundan 12 Mayıs'ta numune alındığı ifade edildi. Numune alma işleminin Greenpeace yetkilileri tarafından yapıldığı ve numunenin akredite bir laboratuvarda tahlil edildiği bildirilen açıklamada, 'Analiz sonucuna göre, kazanın 5. gününde siyanür sızıntısı 4.5
kilometre ötedeki Köprüören köyü su kaynaklarına ulaşmıştır. İçme suyunda normalde hiç bulunmaması gereken, ancak en fazla 0, 050 ppm (milyonda bir birim) olmasına müsaade edilen siyanür miktarının Köprüören köyünde 0, 071 ppm olduğu görülmüştür. Müsaade edilen limit değerlerin yüzde 40 daha üzerinde çıkan siyanürün halk sağlığı üzerinde etkisi inkar edilemez. Daha önceki açıklamalarımızda belirttiğimiz üzere, kazanın 10. gününde siyanür miktarının yer altı suyunda belireceği ve ilerleyen her günde siyanür
miktarının artacağı öngörülmektedir. Türk gıda kodeksine göre, bölgedeki yer altı suyu içilemez durumdadır. Konu ile ilgili bölge halkı muhtarlıklar aracılığı ile uyarılmıştır' denildi.
Çevre Mühendisleri Odası'nın açıklaması, Köprüören küyü sakinlerini ikiye böldü. Köy muhtarı Sabri Görür, içme sularına siyanür sızdığı yönünde bir rapor ulaşmadığını belitti. Görür, son 15 gün içinde köylerinde herhangi bir sağlık problemi yaşayan kişi bulunmadığını söyledi.
Köy sakinleri, 'Suyumuza siyanür sızdıysa vay halimize. Biz günlerdir tedirgin bir vaziyette bekliyoruz' şeklinde konuştu.
Bir köy sakini ise, 'İçme suyuna siyanür karıştı diyenler de yalan söylüyor, karışmadı diyenler de yalan söylüyor. Ben Sağlık Müdürlüğüne inanırım' şeklinde konuştu.
Bu arada, bazı köy sakinleri evlerde akan musluk suyunu içmeye devam ediyor. Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Köprüören ve çevre köylerin içme sularından günde 2 defa numune alarak tahlil yapıyor. Bu tahlillerden şimdiye kadar herhangi bir olumsuzluk çıkmadığı öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com