Köyün taşınmasına neden olan baraj ekmek tekneleri oldu

Köyün taşınmasına neden olan baraj ekmek tekneleri oldu
Eskişehir'in içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılandığı Porsuk Baraj Göletine kıyısı bulunan köylerde vatandaşlar, gölette avladıkları kerevitlerle geçimlerini sağlıyor.

KÜTAHYA - Eskişehir'in içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılandığı Porsuk Baraj Göletine kıyısı bulunan köylerde vatandaşlar, gölette avladıkları kerevitlerle geçimlerini sağlıyor.
Gölette teknesiyle avlanan Mahmut Çaksaz, yaptığı açıklamada, Frig Vadisi'nde kalan Kütahya merkeze bağlı Sofça köyünde yaşadığını ve köyünün 1950 yılında Porsuk Baraj Göletinin kurulmasından dolayı taşındığını bildirdi.
Sofça'nın yerinin 1970'te barajın genişletilmesi nedeniyle ikinci kez değiştirildiğini belirten Çaksaz, daha sonra kooperatif kurarak geçimlerini barajda avladıkları sazan balığı ve kerevitten sağlamaya başladıklarını anlattı.
Çaksaz, köylerinin taşınmasına neden olan barajın şimdi ekmek tekneleri olduğunu, avladıkları kerevitleri Afyonkarahisar'daki fabrikaya kilogramı 5 liradan sattıklarını kaydetti.
60 yılda iki kez istimlak edilen köyün, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun 100'üncü yılına rastlayan 1981'de Kütahya'da ''örnek köy'' seçildiğini anımsatan Çaksaz, ''Sofça'da 30 hanede yaşıyoruz. Ekmeğimizi barajdan sağlıyoruz. Kooperatifimiz kanalıyla alınan avlanma hakkı ile yakaladığımız kerevit ve balıklarla geçiniyoruz. Bazen günde 10-15 kilogram kadar elde ettiğimiz kerevitler önemli bir gelir kaynağı oldu'' dedi.
Çaksaz, baraj suyunda son yıllarda gördükleri kirlenmenin su ürünlerine zarar vermesinden endişelendiklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com