KPSS'de tam puan alan çıkmadı

KPSS'de tam puan alan çıkmadı
Kopya iddiaları üzerine yenilenen KPSS'de hiçbir aday 120 tam puan alamadı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2010 yılında iptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri sınavının yenilenen sınavlar karşılaştırmalı verilerini açıkladı. Soruşturması hala tamamlanamayan skandal sınavın ilkinde 354 aday tüm soruları yaparken, yenilenen sınavda 120 soruyu yapan aday çıkmadı.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in soru önergesini yanıtlayan Bakan Dinçer, 2010 yılında gündeme oturan KPSS Eğitim Bilimleri Testi'nin iptal edilen ve yenilenen sınavına ilişkin resmi verileri açıkladı. Dinçer'in verdiği bilgiye göre iptal edilen sınava 279.889 aday girdi. Yenilenen sınava ise 235.134 aday girerken ilk sınava girip ikinci sınava girmeyen aday sayısının 44.775 kişi oldu.
Savcılık soruşturması sürüyor.

Bakan Dinçer, soru önergesi yanıtında adayların puan verilerine ilişkin bilgi vermedi. Edinilen bilgilere göre ilk sınavda 120 net yapıp toplamda 95,767 puan alan V.Ş., bu kez 67 netle ancak 80.903 puan alabildi. 120'de 120 yapan adaylardan H.B.'nin puanı 93'ten 73'e düşerken, yine sınavda full yapan H.B.'nin eşi N.B ise bu kez sınava bile girmedi. Sınıf öğretmenliği mezunu E.C. de iptal edilen sınavda 118 doğru 2 yanlış yaparak 94.500 puan elde etmişti. E.C. tekrarlanan sınavda ise ancak 72.255 puan alabildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada da mal varlığı incelemeleri ve bilgisayar incelemelerini tamamladı. Savcılığın soruşturma kapsamında Emniyet ve Jandarma kriminalden ayrıntılı raporlar aldığı da ifade edildi. Her iki sınavın karşılaştırmalı verileri savcılığın elinde de bulunuyor.

ÖSYM'nin 100 net ve üzeri yapan bazı şüpheli gördüğü adaylara ilişkin bilgileri de savcılığa bildirdiği kaydedildi. Savcılığın sınava giren yaklaşık 250 adayın ilk sınav ile yenilenen Eğitim Bilimleri Sınavı'ndaki kitapçıklarını da incelemeye almıştı. Bu adayların el yazılarının da incelenmişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com