KPSS’ye Girenler Atama Beklerken, Bağış'ın Torpili İşlemiş...

KPSS’ye Girenler Atama Beklerken, Bağış'ın Torpili İşlemiş...
AB Fonlarında Yolsuzluk Böyle Yapılmış... SANSÜRSÜZ HABER, gençlerin Avrupa'da eğitim alması için verilen fonlarda yolsuzluğun nasıl yapıldığı anlatan belgelere ulaştı...

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın AB fonlarının kullanımında mevzuata uymadığı iddiaları, araştırılıyor. Binlerce öğrencinin, akademisyenin gözü kulağı da bu denetimden çıkacak sonuçta...

BURSLAR TEHLİKEDE!

Erasmus (yükseköğretim), Leonardo da Vinci (mesleki eğitim) gibi eğitim programlarına katılanların bursları tehlikede.  Yıllık yaklaşık 110 milyon avro ile bu programa katılan 33 Avrupa ülkesi arasında üçüncü büyük bütçenin sahibi olan Türkiye, artık AB üyeleri nezdinde güvenilir değil!

O İDDİALARA, SANSÜRSÜZ HABER ULAŞTI 

Ulusal Ajans ile ilgili iddialar; bir önceki başkan Musa Ceylan tarafından AB Bakanı Egemen Bağış’a hitaben gönderilen 9 Mart 2013 tarihli e-postanın Ulusal Ajans Koordinatörleri ile paylaşılması sonucu yoğunlaştı. 

 O e-postada yolsuzluğun nasıl yapıldığı ortaya çıktı. 

KPSS YERİNE BAKAN ONAYI İLE REHBER ALMIŞLAR

Ajansta, işe alımların  KPSS puan esasına göre ve İŞKUR üzerinden yapılması gerektiği halde, Bakan'ın verdiği 5 kişilik liste, mevzuat zorlanarak rehber kadrosuyla istihdam edilmiş. 

21/12/2012 tarihli resmi gazete de yayımlanan ve  Ulusal Ajans İnsan Kaynakları yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmelikle, rehber alımına ilişkin prosedürler değiştirilmiş.  Gerekirse 70 kişinin "Bakan Onayı" ( Egemen Bağış) ile alınabileceği maddesi yönetmeliğe eklenmiş. 

İddiaları ortaya atan dönemin Ulusal Ajans Başkanı Musa Ceylan, daha yönetmelik değişmeden, bu uygulamaya başvurulduğunu ve bunun sakıncaları konusunda Bakan Bağış'a uyarıda bulunduğunu  öne sürüyor. 

İHALE MEVZUATINA UYULMAMIŞ!

Bir başka iddia ise satın alma yönteminde de mevzuatın zorlandığı ve aynı mahiyetteki işlerin, açık ihale yerine doğrudan teminle yapılması ve aynı firma kanalıyla yaptırılması işlemlerinin büyük riskler taşıdığı... 

AB İNCELEMESİNİ BAŞLATAN İDDİALAR

-Ulusal Ajans satın alma yönetmeliğinin 5. Maddesi 4.fıkrasındaki hükümlere aykırı hareket edilerek ihalelerin kısımlara bölünmesi uygulaması, hukuken sürdürülebilir değildir. 

-Doğrudan temin yöntemiyle aynı firmalardan hizmet alımında süreklilik teşkil edilmiştir. 

-Yapılan açık ihalelerde en temel mevzuat hükümleri çiğnenmektedir. 

-Satın almada görevli kişilerin kabul edilemez tekliflerle ( “Biz önce işi yapalım satın alma işlemi sonradan da yapılır” gibi ifadeler kullanılarak ) iş yapmaya çalıştıkları iddia edilmektedir.

Bu uyarıların ardından başkanlık el değiştiriyor ve Mart 2013 tarihinden itibaren Musa Ceylan’dan boşalan Ulusal Ajans Başkanlığı görevi, vekaleten  Bülent Özcan'a veriliyor.  

İLK İNCELEME NİSAN'DA SONUÇLANACAK

Söz konusu iddialar üzerine Avrupa Komisyonu  3 Mart 2014'te inceleme başlattı. Özellikle  rehber alımı ve satın alma süreçlerine ilişkin inceleme yapan Avrupa Komisyonu, denetimi bağımsız bir denetim firmasına yaptırıyor. Firmanın çalışmaları yakında tamamlanacak ve 
ulaşılan bilgiler, Nisan ayının ilk haftasında açıklanacak. Bu aşamadan sonra Avrupa Birliği Bakanlığı'na bağlı, Ulusal Ajans'ın savunması alınacak. Mayıs ayı içinde de kesin kararın açıklanması bekleniyor.  

YOLSUZLUK TESPİT EDİLİRSE, FONLAR ASKIYA ALINACAK

Denetçilerin, iddiaların doğruluğu yönünde rapor düzenlemeleri durumunda Avrupa Dolandırıcılıkla Mücadele Bürosu (OLAF) tarafından inceleme ve soruşturma açılabilecek.  

100 BİN KİŞİNİN YARARLANDIĞI FON İADE EDİLEBİLİR

Hibe niteliğinde olan ve yıllık yaklaşık 100.000 kişinin (ilkokul, orta okul, lise,üniversite öğrencileri ve personelleri, akademisyenler, gençler, sivil toplum örgütleri….) faydalandığı 100 Milyon Avroluk fonun askıya alınması riski, usulsüz kullanımların iadesi söz konusu olabilecek. 

Burcu ORAL EVREN | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com