Kral mezarına ilginç koruma!

Kral mezarına ilginç koruma!
Milas'ta bulunan kral mezarı ve lahit, bakteri üretmeyen şeffaf kapıların kullanıldığı özel bir sistem ile korunacak.

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahit, Almanya'da özel olarak yaptırılan metal aksamlı bakteri üretmeyen, şeffaf kapıların kullanıldığı özel bir sistemle takip edilerek korunacak.

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Kazı Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler, Uzunyuva'daki çalışmaların yaklaşık bir yıldır büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü söyledi.

BAKTERİ ÜRETMEYEN, ISIYI VE NEMİ KORUYAN KAPI
Diler, mezar odasına ulaşılan koridorun üzerine, nemin ve hava sirkülasyonun dengede tutulması için Almanya'da bir firmaya kapı yaptırıldığını ifade etti.

Bunun bir kontrol kapısı olduğunu anlatan Diler, şu bilgileri verdi:

"Kapı 6 bölümden oluşuyor. Bir tonoz yayına bağlanmış olan alüminyum borular ve bunların etrafında da duvara hiç müdahalede bulunulmaması için at kılı var. Yani duvara hiç müdahalede bulunulmadan iki kapı içerideki klimanın hem kontrolünü sağlayacak hem de bütün çalışmalarda artık bu kapı kullanılacak. Böylece kaçakçıların girdiği kapı da kapatılmış olacak. Metal aksamlı şeffaf kapılar, bakteri üretmeyen, ısıyı ve nemi en iyi şekilde koruyan bir sistemdir. Bunların hepsi şuan yerleştirildi ve sitem çalışıyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com