Kral özür diledi

Kral özür diledi
Son dönemde ekonomik krizle boğuşan İspanya'da Kral Juan Carlos, kalçasını kırmasıyla sonuçlanan özel bir av seyahati için Afrika'nın Botsvana ülkesine gittiğinin ortaya çıkması üzerine ortaya çıkan tepkiler üzerine özür diledi.

İspanya Kralı Juan Carlos, kısa süre önce av için gittiği Botsvana'da düşüp kalçasını kırınca başkent Madrid'e getirilerek ameliyata alındı.

Yapılan resmi açıklamada kralın ava gittiği ortaya çıktı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un bile Kral Juan Carlos'un Botsvana'ya gittiğinden haberdar olmadığı öne sürülürken eleştirilerin giderek arması üzerine Kraliyet Sarayı' yeni açıklama yaparak Kral'ın av seyahatinin devletin bütçesinden karşılanmadığını bildirdi.

İspanyol gazeteleri Juan Carlos'un fil avı için Botsvana'ya gittiğini, bu özel seyahatlerin 37- 45 bin euro tuttuğunu vurulan her fil için ayrıca 44 bin euro ödendiğini yazdı. Yapılan ankete katılanların yüzde 90’a yakını kralın ava gitmesini benimsemediklerini bildirdi.

El Pais gazetesi Kralın yurt dışı seyahatlerine ilişkin kamuoyuna bilgi verilmemesi eleştirilirken, Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) Madrid özerk yönetimindeki kolunun genel sekreteri Tomas Gomez, Devlet Başkanı olarak Kral'ın tahttan feragat edip, farklı bir hayat yaşamak ile kamusal sorumlulukları ve zorunlulukları arasında seçim yapması gerektiğini söyledi. Kral Juan Carlos'un hastanede koltuk değnekleri yardımıyla ayağa kalkıp, yürümeye başladığı bildirildi.

İspanya kralı, taburcu edildikten sonra hastane çıkışında bir grup gösterici tarafından protesto edildi. Göstericiler Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı Onursal Başkanlığı’nı yürüten İspanya kralını istifaya çağırdı. İspanya Kralı’nın avlanmasını doğal karşılayan bazı İspanyollar bu durumun ülkede monarşiyi kaldırmak için yeterli bir sebep olmadığını bildirdi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com