Kralın kızı bugün ifade verecek! Darısı başımıza...

Kralın kızı bugün ifade verecek! Darısı başımıza...
İspanya için bugün tarihi bir gün olacak. İlk kez bir Kraliyet üyesi sanık olarak mahkemede ifade verecek. Üstelik Prenses Cristina eşi ile ortak olduğu Aizoon adlı firma aracılığıyla vergi kaçırma, kamu fonlarını zimmete geçirme ve para aklama iddiaların

İspanya Kraliyet ailesinden ilk kez bir kişi sanık olarak mahkeme karşısına çıkıyor. Kral Juan Carlos’un en küçük kızı Prenses Cristina, Mayorka Adası’nın Palma kentinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mahkemede vergi kaçırma ve para aklama iddialarıyla hakem karşısına çıkıyor.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

İçişleri Bakanlığı mahkeme önünde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alarak Prenses Cristina’nın emniyeti için 300 polis görevlendirdi. Adadaki bazı yollar trafiğe kapatıldı, mahkeme önünde protesto yasaklandı.

Duruşmayı izlemek için İspanya ve tüm dünyadan 90’dan fazla basın kuruluşu ve 300’den fazla gazeteci akredite oldu. Prensesin giriş yapacağı mahkemenin ana kapısına bakan evlerin balkonları bir günlük için iki bin ile üç bin euro karşılığında basın mensupları ile meraklılara kiralandı. 

Sorgulamanın yapılacağı salonda bu tarihi anın görüntülenmemesi için mahkeme tüm kamera ve elektronik araçların içeriye alınmasını yasakladı. Mahkeme salonunda sadece arşivlenmek üzere ses kaydına izin verilecek. İçişleri Bakanlığı medya kuruluşlarının birkaç saniyelik bile olsa bu tarihi anı görüntülememesi için Prenses Cristina’yı taşıyacak olan aracın mahkemenin kapısına kadar gelmesine müsaade etti.

PRENSES YOLSUZLUK İDDİALARINA CEVAP VERECEK

Kapalı kapılar ardında başlayacak olan sorgulamada Hakim Jose Castro’nın 227 sayfalık iddianamesine göre Prenses Cristina, Palma Dükü eşi olan Inaki Urdangarin ile birlikte yarı yarıya ortak olduğu Aizoon adlı firma aracılığıyla vergi kaçırma, kamu fonlarını zimmete geçirme ve para aklama iddialarına cevap verecek.

İspanya’da “Noos olayı” olarak adlandırılan yolsuzluk soruşturmasına göre, Kralın damadı 2003-2007 yılları arasında kraliyet bağlantılarını kullanarak başkanı olduğu Noos Enstitüsü’nden yaklaşık 5.8 milyon Euro’yu kendi şirketleri Aizoon’a aktardığı öne sürülüyor. Sorgu hakimi Jose Castro’nun Prensesin yargılanmaması için yoğun siyasi baskılara uğradığı ancak Castro’nun “adalet önünde herkes eşittir” ilkesine uyarak bu sorgulamayı gerçekleştirdiği belirtiliyor. Hükümet çevreleri ise Kraliyet ailesinden birinin yargılanmasının uluslar arası alanda “İspanya Markası’na” zarar verebileceğini düşünüyor.

“SUÇLAMALARI KOCANIN ÜSTÜNE AT”

Prenses Cristina’nın savunmasına yapacak olan avukatların ise Prensese suçlamaları kocasının üzerine atmasını tavsiye ettiler. İspanyol medyasına göre Prensesin insani bir tavır sergileyerek olaylardan haberdar olmadığı ve kocasına çok güvenmesinden dolayı böyle bir sorun yaşadığını mahkemeye söyleyeceğini yazdı.

Sorgulamanın yapılacağı salonun tam karşısında asılı bulunan babası Kral Juan Carlos’un portresi karşısında hakimin sorularına cevap verecek olan Prensesin hapse girmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Gazeteler, mahkeme ile sanık avukatlarının daha önceden anlaşmaya vararak Prenses Cristina’nın bu davadan kamuyu zarara uğratmasından dolayı 600 bin euro para cezası ile kurtulacağını yazdılar. (SBK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com