Kraliyet Gelinliğinin Sır Dolu Macerası

Kraliyet Gelinliğinin Sır Dolu Macerası
Birbirinden habersiz iki tasarımcı çalışma yaptı ve...

İngiltere Kraliyet düğünüyle ilgili bilinmeyenler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. “The Sun” ve “News Of The World” gazetelerinin 100 bin sterlin ödülüne rağmen son güne kadar gelinlikle ilgili ne bir resim ne de tasarımcısı hakkında bir bilginin basına sızmaması herkesin aklına aynı soruyu getirdi. Nasıl oldu da araştırmacı gazeteciliğin usta imzaları gelinliği tasarlayan modacının adını bulamadı! Basınla yakından uzaktan hiçbir ilkişkisi bulunmayan mütevazı Kate tüm dünya basınının peşinde olduğu bir sırrı herkesten saklayabildi. Ama tüm bu soruların yanıtı İngiliz Daily Mail Gazetesi ve dünyaca ünlü moda dergisi Vogue tarafından ortaya çıkartıldı. İşte Kraliyet gelinliğinin inanılmaz hikayesi...

Geçen yıl Kasım ayında Prens William'ın Catherine Middleton'la evleneceği resmen açıklanmasının ardından en çok konuşulan konu Kate'in nasıl bir gelinlik giyeceği ve tasarımcısını kim olacağıydı. İngiliz medyası Londra'nın tanınmış tasarımcılarına ait atölyeleri göz hapsine almakta gecikmedi. Gazete ve dergiler onlarca ünlü tasarımcının adını saymasına rağmen hiçbiri geçen yıl intihar eden modacı Alexander McQueen'nin baş tasarımcısı Sarah Burton'un adından söz etmedi.
Basında tartışmalar devam ederken Kate, ünlü Vogue dergisi editörü Alexander Schulman ve Harper's Bazaar yardımcı editörü Sarah Buys ile çoktan temasa geçmişti bile. Ünlü moda editörleri Kate'e aralarında Sarah Burton'un da bulunduğu beş İngiliz tasarımcısının adını verdi. Bundan sonraki iş Kate'in beş modacıdan birini seçmesine kalıyordu.

Birbirinden habersiz iki tasarımcı

Sarah Burton'nun ne zaman seçildiği konusunda bugüne kadar kimse açık seçik bir şey söyleyemedi. Vogue dergisine göre Kate sarayın önerisi üzerine iki tasarımcı seçti. Plana göre tasarımcılar birbirlerinden habersiz Kate'e tasarımlarını sunacaklar Kate bu modellerden ikisini seçecekti.
İki tasarımcı, seçilen modelleri ayrı ayrı özel atölyelerde hazırlayacak, birinin adının veya resminin basına sızması durumunda ikinci tasarımcının hazırladığı gelinlik kullanılacaktı.

Yap-boz oyunu taktiği kullanıldı

Gelinlikle ilgili sırrın son ana kadar gizlenebilmesinin en büyük nedeni profesyonel yöntemler kullanmaması oldu. Kate tasarımcılarla kimsenin tahmin etmediği bir yöntemde internet ile Skype üzerinden iletişim kurdu. McQueen'in merkezindeki yönetim katında Burton, kilitli bir odada birkaç kişiden oluşan ekibiyle kendi elemanlarından gizli bir çalışma yürüttü. Sabah gelen çalışanlar hareketlilikten şüphelendiler. Burton ise onlara moda haftasına hazırlandığını belirtti. Dikim safhasında ise çocukluk yıllarından kalma yap-boz oyunundan esinlenerek bulduğu bir yöntemi kullandı. Bu plana göre gelinlik farklı mekanlarda parçalar halinde dikilecek, provalar çiftin Galler'deki çiftlik evinde bölümler halinde yapılacaktı. Dikimi tamamlanan parçalar mümkün olan en son tarihte Buckingham Sarayı'nın zemin katında mutfakların bulunduğu bölümde kurulan bir atölyede bir araya getirilecekti. Gelinliğin dantel işlemeleri ise Kraliyet Nakış Okulu öğrencileri tarafından Hampton Court Sarayı'nda kurulan atölyelerde aynı yöntemle ayrı ayrı işlenecek, işlemeler son anda gelinliğin üzerine dikilecekti.

Yarım saatte bir ellerini yıkadılar

Bugüne kadar hiç uygulanmamış bu yöntem inanılmaz bir doğrulukta çalıştı. Gizlilik o kadar büyüktü ki Kraliyet Nakış Okulu Müdürü bile üzerinde çalışılan dantel işlemelerin hangi modacı tarafından tasarlandığını kim için işlendiğini bilmediklerini söyledi. Nakışlar büyük bir titizlikle yapıldı. 12 kişilik nakış ekibindeki İngiliz, Japon, Çin, Alman ve Taylandlı öğrenciler oyaların ve ipek dantel işlemelerin kirlenmemesi için her yarım saatte bir ellerini yıkadı. Nakışta kullanılan iğneler keskinliklerini kaybetmemesi için her üç saatte bir yenileriyle değiştirildi. Her nakış 2-3 kez inceleniyor, en ufak bir hata görülürse çalışma yeniden başlıyordu. Küçük provalar gece yarısından sonra Hampton Court Sarayında, büyük provalar ise Buckingham Sarayı'nda yapıldı. Gelinlik üzerinde çalışanlar birbirleriyle temas ettirilmedi. Kimse ne yaptığını bilmiyor herkes kendisine verilen bölümden sorumlu tutuluyordu.

Özel muhafızlar tarafından korundu

Düğün günü yaklaştıkça gelinlik üzerinde çalışanlar büyük gizlilikten ve bölümler halinde yapılan çalışmalardan şüphelenmeye başladılar. Aralarında bazıları Kate'in gelinliğini üzerinde çalıştıklarını düşünmeye başladı. Ama kimse gelinliğin tasarımcısının Sarah Burton olduğunu tahmin edemedi. Tabloit basının 100 bin sterlinlik ödülü bile gelinliğin resmini ya da tasarımcısının adını ortaya çıkartmaya yetmedi. Son düzeltmeleri tamamlanan gelinlik düğünden üç gün önce korumalar nezaretinde Ana Kraliçe'nin eski sarayı Clarence House'a getirilerek kapısında iki saray muhafızının nöbet tuttuğu özel bir odaya kilitlendi. Düğünden bir gün önce sabaha karşı Kate'in kaldığı ve 71 odasının da boşaltıldığı Goring Oteli'ne getirilen gelinlik bizzat Sarah Burton tarafından Kate'e teslim edildi.
Beş ay süren “Gelinlik operasyonu” kimsenin beklemediği şekilde büyük başarı ile tamamlanmıştı. Tasarımcının adı gazete bürolarına ve TV stüdyolarına ulaşırken Kate'in üzerindeki gelinliğe ait ilk görüntüler de nikah töreninin yapılacağı kiliseye doğru ağır ağır ilerleyen cam tavanlı Rollce Royce'dan televizyon ekranlarına yansıdı.

100 bin gelinlik Londra yolunda

Prens William, kilisede Kate'in parmağına nikah yüzüğünü taktığı sırada, Londra'dan 9 bin km uzaklıkta Çin'in Guangdong kentinde tasarımcı Chen Yuesheng de internetten kendisine ulaşan ilk modeli tamamlıyordu. Yüzlerce Çinli'nin çevirdiği makineler dünyanın dörtbir yanından gelen siparişleri yetiştirmek için dönmeye başladı. Yıl sonuna kadar 20 bin Kate gelinliğini çeşitli ülkelerine gönderecek. Gelinlikler toptan 100 ile 400 sterlin arası perakende 800 ile 1200 sterlin arası satılacak. Bir yılda sadece Londra'dan 100 bin gelinlik siparişi almayı hedefliyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com