Kredi kartı faizleri düştü

Kredi kartı faizleri düştü
Merkez Bankası kredi kartı aylık azami akdi faiz oranlarını TL cinsi için yüzde 2,69'dan, yüzde 2,44'e düşürdü. Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada tüketiciler uyarıldı.

Merkez Bankası kredi kartı aylık azami akdi faiz oranlarını TL cinsi için yüzde 2,69'dan, yüzde 2,44'e düşürdü. Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada tüketiciler uyarıldı.
Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, TL için kredi kartı aylık azami gecikme faiz oranını ise yüzde 3,19'dan, yüzde 2,94'e indirdi.
Kredi kartı aylık azami akdi faiz oranı ve gecikme faiz oranı, dolar ve avro için değiştirilmedi. Buna göre, aylık azami akdi faiz oranı ABD doları için yüzde 2,54 ve avro için yüzde 2,30, aylık azami gecikme faiz oranı da ABD doları için yüzde 3,11 ve avro için yüzde 2,82 olarak uygulanmaya devam edecek.
Tebliğ, 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

KART YERİNE TÜKETİCİ KREDİSİ KULLANIN
Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, bankaların diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediğine dikkati çekildi ve ''kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır'' denildi.
Açıklamada, 1 Ekim 2010 tarihinden geçerli olmak üzere belirlenen kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranlarının Türk Lirası için yüzde 2,44, ABD doları için yüzde 2,54 ve Avro için yüzde 2,30, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,94, ABD doları için yüzde 3,11 ve Avro için ise yüzde 2,82 olduğu belirtilerek, söz konusu oranların azami oranlar olduğu vurgulanan açıklamada, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanmasının mümkün bulunmadığının altı çizildi.
Bankaların bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebileceği de vurgulanan açıklamada, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranlarının bu tarihten önce yine Merkez Bankası tarafından kamuoyuna duyurulacağı belirtildi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com