Kredi kartı kullananlar yandı!

Kredi kartı kullananlar yandı!
BDDK kredi kartında yeni düzenleme yaptı; yüzbinlerce kişi nakit çekme yasağına takıldı

Kredi kartı sahipleri dikkat! Zorda kaldığınızda başvurduğunuz kredi kartından nakit para çekme işlemini artık yapamayabilirsiniz. Öyle ki; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartlarına ilişkin yaptığı değişiklik, 50 milyon kredi kartına sahip yaklaşık 18 milyon kişiyi yakından ilgilendiriyor. BDDK'nın uygulamaya koyduğu asgari ödeme sınırlarını yükselten düzenleme ile borcunuzu gereken miktardan az ödediğinizde, kartınız nakit çekime kapatılıyor. BDDK'nın, kredi kartlarına disiplin getirmeye yönelik çıkardığı, 1 yıl içinde 3 ay üst üste borcun yüzde 50'sine kadar olan bölümünü ödeyenlere 'nakit çekimi yasağı' getirilmesine ilişkin düzenlemenin ilk sonuçları geldi.

TÜKETİCİYE MESAJLA BİLDİRİLDİ
Buna göre; bankalar, 17 Eylül tarihinden itibaren, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında borcunun, düzenlemede belirtilenden düşük kısmını ödeyen yüzbinlerce müşterisine nakit çekim yasağı getirdi. Nakit yasakları, tüketicilere e-posta ve cep telefonu mesajları ile bildirildi. Nakit çekim yasağı getirilenlerin sayısı konusunda kesin bir rakam verilmezken, kredi kartı borcunun ödenmesiyle birlikte yasağın kalkacağı belirtildi. Öte yandan yeni düzenleme ile nakit çekim yasağına girenlerin limiti de artırılmıyor.

ASGARİ ÖDEMEYE DİKKAT!
 Yeni düzenleme ile kredi kartı borçlusunun yüzde 20 olan asgari ödeme oranı da yükseltildi. Yeni kart alacaklar için asgari ödeme tutarı yüzde 40 olarak uygulanırken, mevcut kart sahipleri için de kademeli bir artış getirildi. Kart limiti 5 bin liraya kadar olanlar için yüzde 20'lik asgari ödeme oranı, 1 Ocak-31 Aralık 2012 arasında yüzde 22, 2013'te ise yüzde 25 olarak uygulanacak. Kart limiti 5-15 bin lira arasında olanlar içinse asgari ödeme tutarı yüzde 22'ye yükseltildi. 1 Ocak'tan itibaren ise yüzde 25 olacak. Kart limiti 15-20 bin lira arasında olanların ise 1 Temmuz'da yüzde 22'ye yükselen limitleri, 1 Ocak 2012'de yüzde 25'e çıkacak. 1 Temmuz 2012'den itibaren yüzde 28, 2013 yılında da yüzde 30 olarak uygulanacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com