Kredi kartı ücretlerinde son düzenleme

Kredi kartı ücretlerinde son düzenleme
İsteyen tüketici kredi kartı aidatı ödemeyecek

Bankaların tüketicilerden aldığı kredi kartı aidat ücretleri için yeni bir düzenleme daha geliyor. Meclis gündemine bugün gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, 'isteyenler için' kredi kartı aidatlarını ortadan kaldırıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı kredi kartı ücretleri için açıklamada bulundu. Bakanın 2,5 yıldır üzerinde çalışıldığını söylediği tasarıda en güncel madde olan kredi kartları için Yazıcı şunları söyledi;


"Bankalar ya da finans kuruluşları artık yıllık kart aidatı, işletim ücreti ya da başka isim altında olsun hiçbir ücret almayacaklar. Düzenleme ile, böyle bir kredi kartı türü tüketiciye sunulmak zorunda. Tüketici ücret ödemek istemiyorsda o kartı alacak... Bankalar bir takım özellikler yükleyerek; özendirici, rekabet amaçlı başka kartları devreye sokabilirler.

Burada yöneltilen eleştiri, 'yalın kart ne olacak?' şeklinde. Örneğin 'yalın kartta taksitli satış olacak mı?' sorusu. Bunu rekabet piyasası belirleyecek. Başka formülasyon, hem serbest piyasa kuralarına hem de tüketici haklarının korunması bağlamında, tüketici kredilerinin daha küçülmesine yol açardı. Bundan hem global olarak ekonomi hem tüketici zarar görürdü. Ayrıca finans kuruluşları işlevsiz hale gelirdi." 
(MRE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com